En İyi Aracı Kurum | 2021

Borsada En İyi Aracı Kurumlar

En İyi Aracı Kurum

Merhaba, Bu aralar çok sorulan en iyi aracı kurum hangisidir sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağım. Aracı kurumunuzdan memnun değilseniz yada Borsaya yeni başlıyorsanız bu yazı tam size göre olabilir.

En iyi aracı kurum yazısında aracı kurum ismi vermek belkide yapılacak en büyük hata olur. İsim vermiyorsan neden yazıyorsun diyorsanız, Aracı kurum seçimi konusunda çok fazla reklam olduğunda dolayı, burada yazacağım isimler reklam olarak algılanabilir.


Türkiye de hizmet veren onlarca aracı kurum vardır. Aklıma gelen veya yorumlardan okuduğum aracı kurumları burada yazarsam diğer yazamadığım aracı kurumlara haksızlık etmiş olurum.  O sebeple isim vermekten çok yatırımcının aracı kurum seçiminde nasıl davranması gerektiği konusunda bir yazı yazmak daha mantıklı.

Bu yazı içerisinde herhangi bir aracı kurumun ismini verip çok iyi, mükemmel gibi yorumlar yapabilirdim. Gerçekten çokta kolay olurdu. Amacım reklam yapmak değil doğru aracı kurumla çalışmanızı sağlamaktır. En iyi aracı kurum durumu yatırım türüne ve araştırmaya bağlıdır.

Yatırım türü derken, siz nasıl bir yatırım yapmayı planlıyorsunuz? Kaldıraçlı piyasalarda mı yatırım yapacaksınız yoksa hisse senedi yatırımı mı yapacaksınız? Aracı kurum seçiminden bu soruların hepsi birer kriterdir. En iyi aracı kurum hangisi sorusunun cevabı yatırım şeklinize göre çok büyük bir değişime uğrar. O yüzden yatırım türüne göre aracı kurum seçmeli ve yatırımlarınızı rahat bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

İlerleyen zamanlarda öne çıkan aracı kurumları arayıp tek tek aklımdaki soruları sorup, aracı kurumlar hakkında detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum. İnşallah yakın zamanda aracı kurumların komisyon oranları gibi birçok soruya cevap vereceğim. Toplu bir bilgilendirme yazısı olacak. Yazıya geçmeden önce Aracı kurum nedir? sorusunu cevaplamak istiyorum.

Aracı Kurum; Farklı türden yatırım enstrümanlarının alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmeye yarayan şirkettir. Yani siz bir hisse senedi almak istiyorsunuz bunu alabileceğiniz yer aracı kurumdur. Aynı şekilde aracı kurumlar döviz, altın, petrol ve endex işlemlerini alıp satmanıza yarar. Aracı kurumlar belirli sabit bir fiyat ile veya yapılan işlemlerin yüzdesel işlemi şeklinde komisyonculuk yaparlar. Aracı kurumlarda yüzdesel oran bazen gerçekten kısa vadeli yatırımcılar için maddi oranı oldukça önemli yer almaktadır. Şöyle ki bir aracı kurumda %2 lik bir işlem komisyonunuz var ise aldığınız yatırım enstrümanını %2 den fazla bir kar yaptığınızda satmalısınız.

Şimdi ki konumuz en iyi aracı kurum olduğu için en iyi aracı kurum seçimi nasıl olmalı? hangi sorular sorulmalı? bu konuyu detaylandıralım.

En İyi Aracı Kurum Seçimi Nasıl Olmalı?

Bir aracı kurum ile çalışmaya başlamadan önce yatırımcı, ilgili aracı kurumu arayıp sorular sormalıdır. Detaylı bir araştırma yapmalıdır. Özellikle komisyon oranları hakkında mutlaka araştırma yapılmalıdır. Yatırımcı aracı kurum araştırması içerisinde görüştüğü aracı kurumlara;

  1. Komisyon oranlarını
  2. Verilerin anlık olarak gelme hızını
  3. Mobil borsa uygulaması olup olmadığını
  4. Derinlik lisansı fiyatlarını
  5. Anlık, canlı borsa izleme lisansı ücretini
  6. Gerekli yasal izinlerinin olup olmadığını,
  7. Müşteri hizmetlerinin kalitesini,
  8. Müşteri hizmetlerine bağlanma süresini
  9. Hangi pazarlarda işlem yaptırdıklarını mutlaka sormalı ve araştırmalıdır.

Bu gibi kriterlerin ne durumda olduğunu anlamak ve tespit etmek için mutlaka araştırma yapılmalıdır. İnternet ortamında en iyi aracı kurum başlığı altında birsürü reklam yazıları var. Bu yazılara pek fazla aldırış etmeden mutlaka belirlediğin aracı kurumlar arasında eleme yapmalısınız.

Yatırım türüne göre sorular sormalı, kriterlerinize en yakın olan aracı kurum ile çalışmalısınız. Yukarıda belirlediğimiz özellikler arasında bir puanlama sistemi yapıp en iyi aracı kurumu bulabilirsiniz.

Örneğin benim çalıştığım aracı kurumun müşteri hizmetleri çok zayıf, aradığımda çok geç ulaşabiliyorum, müşteri temsilcileri ilgisiz fakat müşteri hizmetleri haricinde yukarıda saydığım özeliklerin hepsi güzel ve istediğim gibi olduğundan mevcut kurumla çalışmayı sürdürüyorum.

Aracı kurum seçimi yorumlara göre değil araştırmaya göre yapılmalıdır. Yorumlara göre aracı kurum seçimi yaparsanız, ilerde gerçekten pişmanlık duyabilirsiniz. Aracı kurumları aramaktan çekinmeyin ve aklınızdaki tüm soruları sorun. Size en uygun olanı seçin.

Bu yazıdan önce borsada banka mı aracı kurum mu? yazısı yazmıştım dilerseniz buraya tıklayarak yazımı okuyabilirsiniz. En iyi aracı kurum yazımda size aracı kurum ismi vermediğim için üzgünüm. Söylediğim gibi aracı kurumun iyi yada kötü olduğu yatırımcıya göre değişir. Borsada hisse alırken yapılan araştırma gibi aracı kurum araştırması yapılmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı