Ferrari’sini Satan Bilge Yorum

Ferrarisini Satan Bilge Kitap Özeti ve Yorumu

Orjinal Adı: THE MONK SOLD HIS FERRARI

Yazarı: ROBIN SHARMA

Yayımlamdığı Tarih:1997

 

Julian Mantle, ülkece tanınmış çok başarılı, Harvard Hukuk Fakültesi mezunu bir avukattır. Neredeyse girdiği bütün davaları kazanır. Bu sayede çok zengin olur,  istediği her şeyi elde edebileceği güce sahip olur.

Julian, ellili yaşlarında olmasına ragmen yetmişlerinde gösterir ve bir gün duruşma salonunda kalp krizi geçirerek yere yığılır. Julian için kalp krizi, hayatının dönüm noktası olur. Ferrari’sini satıp Himalayalara gider. Orda hayatına bambaşka yön verecek şeyler öğrenir Sivana Bilgelerinden. Bu değişimi bir şarta koşarlar. Öğrendiklerini başkalarına da anlatması gerekir.

John, Julian ile birlikte çalışan başarılı bir avukattır. Julian her zaman John da görmüştür kendini.

Birgün John’un ofisine çıkagelir Julian. John, Julian’ı görünce şaşırır. Çünkü yetmiş yaşında gösteren o avukat yerine genç görünümlü sağlıklı, yüzünde hiç kırışıklık olmayan bambaşka  birini görür karşısında. John, bunun nasıl mümkün olduğunu sorar. Julian bu değişim nasıl gerçekleştiğini John’a anlatarak sözünü tutar.

Julian gençleşmenin ve mutlu bir hayat sürmenin sırrını bir hikayeyle anlatmaya başlar. Bu hikaye; muheteşem bahçe, fener kulesi, sumo güreşçisi, pembe kablo, altın kronometre, güzel kokulu güller, elmaslı yol olarak 7 sembolden oluşur. Hikaye şu şekildedir:

Muhteşem, verimli ve yeşil bir bahçenin ortasında  oturuyorsun. Bu bahçe gördüğün en olağanüstü çiçeklerle bezenmiş. Ortam son derece sesssiz ve sakin. Bu bahçenin duyusal hazlarını içine çek ve tüm zamanını bu doğal vahada geçirebileceğini düşün. Çevrene baktığında bahçenin ortasında altı kat yüksekliğinde kırmızı bir deniz feneri görüyorsun. Fenerin giriş kapısının büyük bir gürültüyle açılması üzerine bahçenin sessizliği aniden bozuluyor. Dışarıya üç metre boyunda üç yüz elli kilo ağırlığında bir Japon sumo güreşçisi fırlıyor. (Japon güreşçisi neredeyse çıplak falak özel bölgelerini örten pembe bir kablo var)

Sumo güreşçisi, bahçede dolaşırken birinin yıllar önce bıraktığı altın bir kronometre buluyor. Kronometreyi alırken kayıyor ve büyük bir gürültüyle yere düşüyor. Bilincini yitiriyor, yerde sessiz ve hareketsiz yatıyor. Sen  tam son nefesini verdiğini düşünürken güreşçi orda açan sarı güllerin güzel kokusuyla uyanıyor. Enerjisini toplayıp ayağa zıplıyor ve bir içgüdüyle soluna bakıyor. Gördükleri karşısında şaşkınlığa kapılıyor. Bahçenin en uzak ucundaki çalılığın içinden geçen, milyonlarca parlak elmasla kaplı uzun bir patika görüyor. Sanki bir şey bu güreşçiye bu patikayı izlemesini söylüyor ve o da kendine duyduğu güvenle böyle yapıyor. Patika onu tükenmeyen sevinç ve sonsuz mutluluk yoluna götürüyor.

Kitaptaki sembollerin yorumları şu şekildedir :

Muhteşem Bahçe

Yaşam kaliteniz sizin düşüncenizle özdeştir. Ne düşünürseniz ondan ibaretsiniz. İyi şeyler düşünürseniz ve  beklentileriniz hep olumlu yönde olursa zihninizde çiçekler açar. Zihninizde kötü düşüncelerin oluşmasına izin vermeyin. Çünkü zihin muhteşem bir bahçeye benzer. Zararlı otları temizlemezseniz güzel çiçeklerin açmasına engel olursunuz.

Deniz Feneri

Bu hikayedeki deniz feneri yaşamın amacını temsil etmektedir. Önce yaşamın amacını belirlemek gerekir sonra amacını gerçekleştirmek. Nereye gittiğini bilmeden ulaşıp ulaşmadığını anlayamazsın. Öncelikle kendini tanımalısın ve hayatının amacını belirleyip o yönde hayatına yön vermelisin. Deniz feneri, kişinin hayatında bir amaç edinmesi gerektiğini ve o amacın peşini bırakmaması gerektiğini öğütler.

Sumo Güreşçisi

Sumo güreşçisi cesareti ve gücü temsil eder. Kişi sınırlarını keşfetmeli ve korkularını yenmelidir. Korkularının üzerine giderek tabularını yıkmalıdır. Bu bölümde “Parıldayan Bir Yaşamın On Merasimi”inden bahseder:

1-Yalnızlık Merasimi: Kişinin kendisiyle başbaşa kalıp kendisini anlamasıdır. Her gün aynı saatte insanın kendisini dinlemesi daha etkili sonuç verecektir.

2-Fiziksel Merasim: Kişi zihnine verdiği önemi bedenine vermelidir. Günümüze nefes eğzersizleri ve bedensel eğzersizler sığdırmalıyız.

3-Yaşam Gıdası Merasimi: Bu bölümde kitabın kahramanı olan Julian, John’a canlı besinler yemesini tavsiye ediyor. Julian vejetaryen olarak besleniyor.

4-Bereketli Bilgi Merasimi: Yaşam boyu öğrenmeyi ve öğrendiklerini çevresindeki kişilere faydalı yönde olacak şekilde uygulamayı önerir.

5-Kendi Üzerine Düşünme Merasimi: İnsanım kendini tanımasına fırsat vermesi gerektiğini önerir. İnsan hayatında neyi doğru yapıyor neyi yanlış yapıyor bilmelidir.

6-Erken Uyanma Merasimi: İnsanın güneş ile birlikte uyanmasını tavsiye eder.

7-Müzik Merasimi: İnsanın hergün müzik dinlemeye vakit ayırması gerektiğini tavsiye eder.

8-Sözcükleri Anlama Merasimi: İnsanım kendine hergün ” Güçlüyüm, becerikliyim ve huzurluyum.” cümlesini tekrarlamasını öneriyor. Kelimeler zihni yönetir.

9-Uyumlu Karakter Merasimi:Doğru şeyleri yaparak gerçek karakterinle yaşamayı öneriyor. Üretkenlik, şefkat, alçakgönüllülük, sabır, dürüstlük, cesaret.

10-Sadelik Merasimi: İnsanın hayatındaki fazla eşyadan, gösterişten uzak olması onun daha huzurlu ve mutlu olacağını söyler.

Pembe Kablo

Kablo biribiri üzerine örülen küçük ince tellerden oluşmaktadır. Her bir ince tel tek başına olduğunda dayanıksızdır. Bütün teller bir araya geldiğinde dayanıklı olur. Burada kablo sembolü iradenin dayanıklılığını temsil eder. Küçük eylemler bir araya getirildiğinde kişi kendi disiplinini sağlar. Bu küçük tellerin bir araya gelerek oluşturduğu kablo, irade gücünü temsil eder.

İradesiz kişiyi, pusulası olmayan gemicinin denizde kaybolmasına benzetir.

Kronometre

Buradaki kronometre sembolü, kişinin zamanının değerini vurgular. Zamanın insanın en değerli varlığı oldugunu ve geri dönüşünün olmadığını ifade eder. Kişi kendinin önceliklerini belirlemeli ve zaman dengesini korumalı. Zamandan tasarruf için yaşamını sadeleştirmeli ve gerektiğinde hayır demeyli bilmelisin.

Güzel Kokulu Güller

Hikayedeki sarı güller iyiliği temsil eder.  Başkalarının hayatlarını iyileştirmek için çalışırsan kendi hayatında iyileşir ve güzelleşir. Kişi hergün iylik yapmayı alışkanlık haline getirmelidir.

Elmaslı Yol

“Mutluluk varacağın yer değil, yolculuktur.”

Bugünü yaşamak gerektiğini çünkü yaşadığın bir günün geri gelmeyeceğini anı yaşamanın önemini temsil eder  elmaslı yol.

Hikayede geçensemb

Muhteşem Bahçe: Zihninize hakim olun

Fener Kulesi: Amacınızın peşini bırakmayın

Sumo Güreşçisi: Kendi gücünü keşfet ve kendini kontrol etmeyi öğren.

Pembe Kablo:  Disiplinli Bir Yaşam Sürün

Altın Kronometre: Zamanınıza Değer Verin

Güzel Kokulu Güller: Karşılık beklemeden başkalarına yardım edin

Elmaslı Yol: Anı Yaşayın

Kitapta okunması tavsiye edilen kitaplar:

Özyaşam Öyküsü:Gandhi

Herman Hesse- Siddhartha

Napoleon Hill- Düşün ve Zenginleş

 

Exit mobile version