Finansal Özgürlük Nedir? Nasıl Kazanılır?

Finansal Özgürlük Nedir?

Finansal özgürlük maddi yönden kimseye bağlı olmamaktır. Maddi olarak özgürlüğünü kazanan bir kişi dilediği yere gidebilir, istediğini alabilir ve istediği işte çalışabilir. Kendini mutlu edecek her türlü aktivitede bulunabilir.

Karnımızı doyurmak, evimizi geçindirmek daha doğrusu kaliteli bir hayat yaşamak için neredeyse hepimiz çalışmak zorundayız. Bir çoğumuz maddi zorluklardan dolayı sevdiğimiz işlerde çalışamıyoruz dolayısıyla psikolojik olarak yaşam kalitemiz iş hayatına başlar başlamaz düşüyor. Çalıştığımız işten dolayı çoğu zaman istediğimiz yere gidemiyor, canımızın istediklerini alamıyoruz. Bunun gibi etkenler çoğaldıkça yaşama isteğimiz günden güne düşüyor, kısmen robot gibi hareket ediyoruz. Finansal bağımsızlığımızı (emeklilik) kazanmak için yıllarca çalışmak zorunda kalıyoruz.


Bu yazı işini severek yapan hayattan zevk alanlar için değil, işini sevmeyerek maddi açıdan sıkıntı yaşamamak için yapan, hayattan zevk alamayan, maddi olarak isteklerini yerine getirmekte zorlanan kişiler için hazırlandı. İşini çok sevmeyen ama saygı duyan en iyisini yapmaya çalışan biriyim. İstediğim şeylere istediğim zaman ulaşamıyorum yada istediğim yere tatile gidemiyor, gezemiyorum. Sürekli çalışma zorunluluğum var diyorsanız bu yazı tam size göre. Finansal özgürlüğünüzü kazananıp, istediğiniz işte çalışma, istediğiniz herşeyi alma, istediğiniz her yere gitme yollarını anlatacağım hazırsanız başlayalım.

Finansal özgürlük maddi olarak hiçbir şeye bağlı olmamaktır demiştik. Şimdi kimseye bağlı olmadan yaşamak için paramızı nasıl koruyup kendimize düzenli gelir elde edeceğiz bir bakalım.

Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

1-Borsa da Yatırım Yapmak

Paranızı korumanın ve düzenli gelir sağlamanın en güzel yollarından biri borsa da yatırım yapmaktır. Genellikle garanti yatırım yapmak isteyen insanlar borsaya biraz uzak kalırlar. Bunun en büyük sebeplerinden birisi insanların borsa oynamak gibi cümleler kullanmasıdır. Büyük çoğunluk borsayı bir oyun yeri olarak görür ve büyük kayıplar yaşar. Ardından borsa kumardır deyip bu alandan ayrılır. Etrafındaki insanlar da bu durumdan olumsuz etkilenir. Aksine borsa en güzel yatırım alanlarından biridir. Dikkat edin yatırım kelimesini kulladım oyun demedim. Oyun oynamak ile borsada yatırım yapmak arasında uçurumlar vardır. Bir şeye nasıl bakarsanız öyle görürsünüz. İlk olarak borsada oyun oynamayı değil yatırım yapmayı düşüneceksiniz. Finansal özgürlük mükemmel derecede psikoloji gerektirir. Psikojik olarak bu işe hazır olmanın ilk kuralı yatırım kelimesini kullanmaya başlamanızdır. Konuyu dağıtmadan borsadan finansal özgürlük yoluna nasıl gidilir hemen anlatayım

Borsada finansal bağımızlık kazanmak isteyen kişiler genellikle temettü emekliliğini tercih ederler. Borsada uzun vadeli hisse biriktirerek erkenden emekli olmak mümkündür. Borsa da yıllardır düzenli temettü ödemesi yapan şirketler vardır. Temettü kar payı demektir. Şirket yıl boyunca çalışır ve yaptığı karı ortaklarıyla paylaşır. Paylaşılan bu paranın oranları vardır, kimisi %2 kar payı dağıtırken kimisi %20 kar payı dağıtır. Finansal bağımsıklık için bu kar paylarının düzenli dağıtılması önemlidir. Örnek vermek gerekirse 100.000 TL paranıza yıllık 20.000 TL gelir elde edebilirsiniz. Temettü emekliliği araştırma gerektiren bir iştir.

Temettü emekliliği halkında detaylı bilgi almak isterseniz Temettü Emekliliği yazımı okuyabilirsiniz.

Temettü emekliliği kendimin de uygulamaya çalıştığı bir yatırım türüdür. Araştırarak alacağınız hisseler hem değer artışı hem yıllık dağıttığı kar paylarıyla sizin kısa sürede finansal bağımsız olmanızı sağlayabilir. Kısa süre derken yanlış anlaşılma olmasın bana göre temettü emekliliğinde kısa süre 10 Yıldan başlar. Normal yollardan emekli olmak için 30-40 Yıl çalışıyoruz, bu çalışmanın yanında 10 Yıl kısa süredir. 30 Yaşında olan bir kişinin 40 Yaşında emekli olması muazzam bir duygudur.

Temettü emekliliğine karar verirseniz Temettü Emekliliği ve Borsa da Kazanmanın Yolları yazımı mutlaka okuyun.

2- Yatırım Amacıyla Ev Almak

Ülkemizde neredeyse herkes başını sokabileceği bir evi olsun ister. Kendi evini aldıktan sonra yine ev yatırımı yapanların sayıyı oldukça fazladır. Fazladan ev almanın amacı düzenli kira geliri elde etmektir. Düzenli kira geliri elde etmek finansal bağımsızlık yolunda atılmış adımlardan biridir. Asgari ücretle çalışan biriyseniz ev alarak finansal özgürlüğünüzü kazanmanız biraz uzun sürebilir fakat damlaya damlaya göl olur misali birikimleriniz sizi finansal olarak bağımsızlığa ulaştırabilir.

3-Yatırım Amacıyla Dükkan Almak

Yatırım amacıyla dükkan almakta düzenli kira geliri demektir. Düzenli bir gelirin olması sizi finansal bağımsız yapabilir yada yaklaştırabilir. Dükkan alırken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunların en başında dükkanın yeri gekmektedir. Dükakanın yeri ne kadar işlekse kira alma oranınız da artmaktadır. Fakat dükkanlar yerlerine göre çok fazla para etmektedir. Dükkan yatırımı kazançlıdır fakat maliyeti çok yüksektir.

Makul bir fiyattan dükkan almayı planlıyorsanız geleceği iyi analiz etmeniz gerekir. Mevcut dükkanın konumundan dolayı günümüzde fazla değerli olmadığını ama ilerde değerlenebileceğini düşünerek Uzun vadeli dükkan yatırımı ilerde size çok güzel paralar kazandırabilir ve finansal özgürlüğünüzü ilan ettirebilir.

4- Faiz Geliri Elde Etmek

Günümüzde yatırımcıların gelir elde etmekten çok paranın değerini korumak için kullandığı bir yöntemdir. Düzenli gelir olarak kullanmakta mümkündür. Son zamanlarda bankalar kendi ararında ki rekabetten dolayı sürekli faiz kampanyaları yapmaktadır. Bu kampanyalardan yararlanarak kira geliri gibi düzenli gelir elde edebilirsiniz. Paranızı bankaya kiraya vermiş gibi düşünebilirsiniz. Banka sizin paranızı alır başka yerlerde kullanır. Elde ettiği gelirle yıllıl belirlerlenmiş oranlardan faiz ödemesi yapar. Paranın miktarı arttıkça bankaların size sunduğu faiz oranları da değişiklik gösterir. Finansal özgürlük yolunda paranızı faizde değerlendirebilir ve düzenli gelir elde edebilirsiniz.

5-Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik son zamanlarda devlet teşvikleri ile çok cazip hale gelmiştir. Belli kısıtlamalar olsa da devlet düzenli olarak birikim amacıyla yatırdığınız paraya %25 ekleme yapmaktadır. Yani her ay düzenli olarak bireysel emeklilik sistemine 1000 TL para yatıran bir kişiye devlet her ay 250 TL fazladan ödeme yapmaktadır. %25 devlet katkısının sınırı vardır her ay 10.000 TL yatırıp aylık 2.500 TL alamazsınız.

Bireysel Emeklilik sisteminde 10 Yıl yatırım yaptıktan sonra paranızı çekebilir yada düzenli gelir olacak şekilde aydan aya aylığa bağlayabilirsiniz. Paranızı aydan aya almak isterseniz yaş kriterlerini sağlamanız gerekmektedir. Bu kanun ilk çıktığında babamı sisteme dahil edip 10 Yıl sonra düzenli gelir elde etmeyi düşünmüştüm. Ölüm olduğu taktirde biriktirilen para miras gibi aile üyeleri arasında paylaştırılır. Finansal özgürlük yolunda bireysel emeklilik sistemini düşünebilirsiniz.

6-Eurobond Yatırımı Yapmak

Eurobond’lar kuponu tahvillerdir. Çoğunlukla sabit kupon faizi olan, cinsine göre yılda bir yada iki defa faiz ödemesi yapan yatırım araçlarıdır. Eurobond yatırımı çok detaylı olduğundan dolayı kafanızı karıştırmayacak şekilde anlatmaya çalışacağım.

Eurobond’lar ile faiz geliri elde edersiniz. Döviz cinsinden yatırım yaparsınız. Alacağınız faizler ülkelere göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse dolar cinsinde Amerika’nın devlet tahvillerine yatırım yapmak %1 faiz getirisi sağlarken Amerika’dan daha riskli ülkelerin devlet tahvillerine yatırım yapmak %20 gelir sağlayabilir. Getiri oranı yatırım yaptığınız devletin risk oranına göre belirlenir. Eurobond’lar çok uzun vadeli yatırım araçlarıdır. Vadesinden önce kupon bozdurmak size ek bir masraf çıkartmaz, kaç gün yatırım yaptıysanız o kadar faiz gelirini alırsınız her hangi bir kesinti söz konusu değildir.

Finansal özgürlüğünüzü ilan etmek için düzenli bir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Düzenli gelir elde edebileceğiniz yatırım araçlarını inceledik ama bu yatırım araçlarına da para yatırmanız gerekmektedir yani paranız size finansal bağımsızlığı sağlar. Paranızı işleterek istediğiniz hayatı yaşarsınız. Peki parası olmayanlar ne yapacak!!

Finansal Özgürlüğü Kazanmak İçin Para Biriktirme Yöntemleri

Finansal bağımsızlık mücadelesinde yatırım araçlarına yatırım yapmak için paraya ihtiyacımız vardır. İhtiyacımız olan parayı biz kendi tasarruflarımızdan sağlayacağız. İsterseniz madde madde nasıl birikim yapacağımıza göz atalım.

1-İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Her ay düzenli olarak nerelere para harcadığınızı yazın. Yazdığınız bu gider kalemlerinden gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin.

2-Kendinizi Kısıtlayın

Bu madde de yanlış anlaşılmak istemem kendinizi kısıtlayın derken cimri olun demiyorum. Hayat kalitenizden asla vaz geçmeyin fakat örneğin iş yeriniz yakınsa arabayla gitmek yerine yürüyerek gidip gelin. Hem spor yaparsınız hem tasarruf edersiniz.

3-Fazla Giderleri Yok Edin

İhtiyaçlarınız arasında kullanmadığınız her şeyi inceleyin. Örneğin benim telefon faturam 65 TL idi aylık tarifeme baktığımda bana tarifemde verilen konuşma internet vs gibi özelliklerin yarısını kullandığımı fark ettim. Bunun üzerine kullandığım tarifeyi bir alt tarifeye geçirdim 20 TL karım oldu.

4- Düzenli Olarak Birikim Yapın

Yukarıda olan maddeleri uyguladıktan sonra 3 Lira 5 Lira derken elinize belli miktarda para kalacaktır. Kalan bu para ile düzenli olarak yatırım yapmalısınız. En başta anlattığım finansal özgürlüğünüzü kazanmak için düzenli gelir getiren yatırım araçlarına kalan paranızı yatırabilirsiniz. Bu sayede finansal özgürlük yoluna ilk adımınızı atmış olursunuz.

50 Lira 100 Lira ile yatırım yapılırmı demeyin sakın. Gerçekten para böyle böyle birikiyor. Aylık yatırım yapacağınız 100 TL size ciddi kazançlar sağlayabilir. Aylık 100 TL yılda 1200 TL yapar. Borsa da öyle hisse senetleri vardır ki 10 Yılda 50 kat 100 kat kazanabilirsiniz. Aylık 100 TL yatırım nerelere gelir siz hesaplayın artık.

Kenara ayrılan paralarla ev, araba alan insanlar var. Finansal bağımsızlığın aslında ilk şartı tasarruf yapmaktır. Minik minik yapacağınızı tasarruflar kar topu gibi büyür ilerde sizi hiçbir işe muhtaç etmez. Çalışmak zorunda kalmazsınız. İstediğiniz yere istediğiniz zaman gidersiniz. İstediğinizi alırsınız. Herşey size bağlı. Loto, toto gibi şans oyunlarından para çıkmazsa kimse size al bu parayı zengin ol demez. Araştıracaksınız, öğreneceksiniz, çalışacaksınız ve finansal bağımız olacaksınız. Kafanızı kullanacak diğerlerinden farklı olduğunuzu göstereceksiniz.

Bu yazıda düzenli gelir getiren yatırım araçlarını inceledik. Örneğin Altın bir yatırım türüdür fakat düzenli bir geliri yoktur. Elimizdekileri satmadan gelir elde edemezsiniz. Yukarda saydığım yatırım araçları ile elinizdekileri satmadan gelir elde edebilirsiniz.

Finansal bağımsızlık nasıl kazanılır yazımınız sonuna geldik eklemek istediğiniz birşey varsa yorum bölümünden ekleyebilirsiniz. Son olarak Parayı Kazanmak Kolaydır Fakat Parayı Korumak Zordur Demiş ünlü biri 🙂 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu