Hangi Bankadan Gümüş Alınır? | 2021

Gümüş Hesabı Olan Bankalar

Kolayca Gümüş Alınabilen Bankalar

Bu makalemde son günlerde birçok kişinin altının yanında gümüş yatırımı yapmaya başladığını görüyorum. Bu nedenle bu makalemde sizlere gümüş yatırımından ve gümüş alınabilecek bankalardan bahsedeceğim. Gümüş hesabı açılan bankalar hangileri, hangi bankada gümüş mevduat hesabı açabilirim, hangi bankalar gümüş satıyor gibi sorulara yanıt vereceğim. Denizbank, HSBC, Fibabank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk ve Vakıfbank bankalarında gümüş hesabı açabileceğinizden bahsedeceğim. Gümüş almak ile ilgili farklı sorunuz olursa yorum kısmına yazmayı unutmayın.

Gram Gümüş ve Ons Gümüş Nedir?

Gümüş, Altın, Platin ve Paladyum gibi değerli madenlere yatırım yapmadan önce gümüş gram hesabını ve ons hesabını bilmeniz önemlidir. Dünyada gümüş ve altın fiyatları ons miktarı üzerinden hesaplanır.

  • 1 ons, 31.10 grama denk gelmektedir. Ons gümüş fiyatı da 31.10 gram gümüş’ün dolar cinsinden değeridir. Örneğin 16 Temmuz 2021 fiyatı 26 dolardır. Gram üzerinden hesaplamak istersen 26 doları 31.10 grama böleriz.
  • Bu hesaba göre 1 gram gümüş 0.83 dolar eder. Türk Lirası cinsinden hesaplamak için de 0.83 doları güncel Dolar/TL kuru ile çarparız. O da 0.85 x 8.50=7.05 TL civarı bir fiyata denk gelir. Yani

1 ons gümüş 26 dolar, 1 gram gümüş 0.83 dolar ve 1 gram gümüş/TL de 7.05 TL’ye eşittir.

  • 1 ons veya külçe  genellikle 999/1000 ile 1000/1000 saflıktadır. Kısaca altından daha saf şekilde satılır. Altında bu oran 990/1000.

Gümüşe Nasıl Yatırım Yapılır?

Gümüş yatırımını birçok farklı ortamdan yapabilirsiniz.

  1. Fiziki olarak satın alabilirsiniz. Külçe şeklinde veya ziynet eşyası şeklinde gümüş alabilirsiniz. 1 Kg gümüş yaklaşık 830 dolar etmektedir. Lakin fizik yatırımı hem zor hem de çalınma riski taşıyabilir.
  2. Hisse senetleri gibi borsadan satın alabilirsiniz. Borsada QNB Finansbank’ın yönettiği GMSTR kodu ile alıp satabileceğiniz Borsa Yatırım Fonu ile gümüş alabilirsiniz. Her bankadan yatırım hesabınız üzerinden Gümüş Satın Almak veya Satmak mümkün olur. 1 GMSTR = 6.5 gram gümüştür.
  3. VIOP üzerinden kaldıraçlı veya bire bir pozisyon açabilirsiniz.Vadeli işlem ve opsiyon borsasında hem gram TL hem de ons gümüş yatırımı yapmak mümkündür. Kaldıraçlı işlemle yatırdığınız paranın 10 katına kadar alabilir ya da satabilirsiniz. Bu sayede hem gümüşteki düşüşten hem de yükselişten para kazanırsınız.
  4. Yatırım fonlarına yatırım yapabilirsiniz. Özellikle İs Yatırım üzerinden küresel ölçekli kıymetli maden piyasalarında gümüş vadeli kontratı alabilir ya da satabilirsiniz
  5. Gümüş hesabı olan bankalar üzerinden vadesiz mevduat hesabı açarak gümüş alıp satabilirsiniz. Katılım bankaları ve mevduat bankaları müşterilerine hesap açma imkanı tanıyor.

Gümüş Hesabı Olan Bankaların Listesi

Yakın zamanda kolayca gümüş hesabı açılabilen  kolayca alım yapabileceğiniz birçok banka bulunmaktadır. En son zamanda Vakıfbank da müşterilerine kolayca gümüş alma ve satma imkanı tanımaya başladı.

Denizbank Vadesiz Gümüş Hesabı

Vakıfbank Vadesiz Gümüş Hesabı

Fibabank Gümüş Hesabı

KuveytTürk  Katılım Hesabı

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu