Hisse Kiralama Nedir? Ödünç Pay Nedir?

Hisse Kiralama Nedir? Ödünç Pay Nedir?

Hisse kiralamak diğer bir adıyla ödünç pay işlemleri, Takas Bank tarafından kurulan ve yönetilen piyasada ödünç işlemleri gerçekleştirmektir. Takas Bank tarafınfan yönetilen piyasa da Hisse senedi kiralamak isteyen yatırımcılar ile Hisse senedini kiraya vermek isteyen yani ödünç almak isteyen ve ödünç vermek isteyen yatırımcılar bir araya gelir. Bu piyasanın adı Ödünç Pay Piyasasıdır.

Genellikle uzun vade yatırım yapan yatırımcıların ek gelir elde etmek amacıyla kullandığı yöntemlerden biri hisse kiralamaktır. (ödünç vermektir)

Hisse senedi üzerinde hak sahibi olan kişi hisse senedini kiraya veren kişidir. Hisse de bedelli veya bedelsiz sermaye artırımlarında ve temettü işlemlerinde kiraya veren yatırımcı hak sahibidir. Bu durumlardan kiraya veren faydalanır.

Kiraya veren yatırımcı hisse senetlerini önceden belirlenen bir fiyat ve vade ile kiraya verir. Hisse sahibi kiralama işlemi ile gelir elde eder.

Belli bir dönem içinde sözleşme yapılarak kiralanan hisselerin hak sahipliği hisseyi kiraya verene ait olsa da kiraya veren belirtilen vade sonlanmadan elinde bulunan hisseleri satamaz.

Ödünç pay piyasasında hisse ödünç alan kişi açığa satış işlemleri gerçekleştirebilir. Açığa satış işlemi elinizde olmayan, kiralanan (ödünç alınan) hisseler ile yapılmaktadır. Hisse kiralayan kişi ilgili hisselerde düşüş beklediği zaman açığa satış işlemi gerçekleştirir. Açığa satış işleminin amacı ödünç alınan hisseleri vade sonunda geri verirken kar elde etmektir.

Örneğin 10 Lira’dan 100 adet hisse senedi kiralayan birisi 10 Lira’dan açığa satış ile hisseleri sattığında 10 Lira’dan daha düşük bir fiyata hisseleri geri aldığında vade sonunda 100 Adet borcunu geri verirken düşük fiyattan hisse senedi aldığı için kar elde eder. Açığa satış ile ilgili daha fazla bilgi almak için TIKLAYIN

Hisse Kiralamanın Avantajları Nedir?

Elinde bulunan hisseleri kiraya veren yatırımcı vadesine bağlı olarak ek gelir elde eder.

Hisseleri kiraya veren kişi hisselerin gerçek sahibidir. Sermaye arttırımları ve temettü gibi imkanlardan faydalanır.

Hisse kiralayan kişi de piyasalardaki düşüşleri doğru tahmin ettiğinde açığa satış yöntemi ile kar elde eder.

Aracı Kurumlar Hisselerimi Habersiz Kiralayabilir mi?

Aracı Kurumlar hisse senetleri alış ve satış işlemlerine alıcıya ve satıcıya karşı karşıya getirmeden alış satış işlemlerine aracılık eden kuruluşlardır. Bu sebeple hisseleriniz aracı kurumlar bünyesinde saklanmaz. Aracı kurumların sizin hissleriniz hakkında hak sahipliği yoktur. Sizden habersiz alış ve satış işlemleri gerçekleştiremezler, hisseleriniz üzerinden kiraya vermek gibi gelir elde edemezler. Hisse üzerindeki tüm haklar hisse sahibine aittir.

Hisse Kiralamanın Güvencesi Nedir?

Hisse Kiralama işlemleri devlet güvencesindedir. Kanunlar ile yatırımcılar korunmaktadır. Sözleşme ile belirlenen esaslar doğrultusunda hareket edilir.

Hisse Nereden Kiralanır?

Hisse Kiralama (ödün pay işlemleri) Takas Bank tarafından kurulan ve yönetilen bir Ödünç Pay Piyasasında yapılmaktadır. Hisse Kiralama işlemlerine aracılık eden bankalar ve aracı kurumlar üzerinden ödünç pay işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Kimler Hisse Kiralayabilir?

Hisse kiralamak isteyen bir yatırımcı ve hisselerini kiraya vermek isteyen bir yatırımcı Ödünç Pay Piyasasında işlem yapmak için sözleşme imzalamak zorundadır ve aracı kurumlar, Bankalar ve Kanunların belirlediği şartları yerine getirmelidir.

 

Exit mobile version