Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı?

Kredi Kartı Limiti

Kredi Kartı Limiti

Kredi kartları hayatımızın neredeyse vazgeçilmez parçası haline gelmiş durumda. Bu yazımızda kredi kartı limiti maaşın kaç katı bilgisini vereceğim. Kredi sicilinizde kredi kartı almak için herhangi bir problem yoksa, Kredi kartı alırken limit ne kadar olacak diye merak edebilirsiniz. Bu yazımızda bu sorunun cevabını vereceğim.

Kredi kartı almak için ilk olarak başvuru yaparsınız. Ardından başvurunuz onaylanırsa, başvurunuz onaylandı bilgisi size mail yada cep telefonu yolu ile iletilir. Bu iletiden sonra kredi kartı limiti ne kadar oldu diye merak edip bankanın kredi kartı hesabına girdiğinizde bazı bankalarda kredi kartı limiti gösterilememektedir.

Kredi kartı elinize geldiğinde kredi kartı limitini öğrenirsiniz. Bazı bankalar kart başvurusu alırken ne kadar limiti olsun diye soruyor. Limite göre kredi kartı başvurusu yaptıysanız ve başvurunuz onaylandıysa, genelde belirttiğiniz tutarda limitli kredi kartı gelir.

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı?

Her hangi bir tutar belirtmediyseniz konumuz olan kredi kartı limiti maaşımın kaç katı sorusunun cevabına göre merakınızı giderebilirsiniz. 2017 Yılında bankacılık alanında yapılan değişiklikler ile kredi kartını ilk defa bankadan talep ederseniz gelen kredi kartınızın limiti en fazla belgeli maaşınızın 2 katı olur.

Kredi kartını ilk yıl kullanıp sonradan limit arttırma talebinde bulunursanız ilk yıl bittikten sonra kredi kartınızın limiti belgeli maaşınızın 4 katı olabilir. Kredi kartınızın limiti sizin kredi sicil puanınıza göre belirlenir. Örneğin 50.000 Lira maaşta alsanız banka size 3000 Lira limitli kredi kartı gönderebilir ve yükseltmeyebilir.,

Bunun sebebi, müşterinin kart borcunu ödeyebilecek durumunun olup olmadığı değerlendirilmesidir. Aşırı bir boçluluğunuz varsa, aldığınız 50.000 Lira maaşın 45.000 Lira’sı borçlarınıza gidiyorsa banka sizi 5000 Lira maaşlı gibi algılayabilir. Yada geçmişte yaşadığınız ödeme aksaklıkları varsa yine banka size kredi kartı limitini düşük verebilir.

Kredi kartı limiti maaşın kaç katı hesaplaması yapacak olursak.

Kredi kartı limiti, maaşınızla orantılı olduğu kadar sizin ödeme düzeninizle de alakalıdır. Bankalar düzenli ödeme yapan, borcuna sadık müşterileri pek severler o yüzden limit arttırım konusunda pek sıkıntı çıkartmazlar. Ödemeleri zamanında yapmayan, olumsuz sicile sahip kişilerin genellikle kredi kartı limiti yükseltilmez.

Öğrencilerin Kredi Kartı Limiti

Öğrencilere verilen kredi kartları yüksek limitli değildir. Öğrencilerin genellikle geliri olmadığı için verilen limit 00 ile 1000 Lira arasında değişmektedir.

Kredi Kartı Limiti Yükseltme

Maaşınızın kredi kartı limiti üzerinde ki etkisini öğrendik. Kredi kartı limitinizi yükseltmek isterseniz banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bankların şubelerine giderek yada bankaların müşteri hizmetlerini telefon ile arayarak kredi kartı limit yükseltme talebinde bulunabilirsiniz.

Bankanın yapacağı değerlendirme sonucunda kartınızın limitinin yükseltilip yükseltilmeyeceği tarafınıza bildirilir. Ayrıca bankaların mobil uygulamaları üzerinden de kredi kartı limit artış talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Düşürme

Kredi kartınızın limitini düşürmek isterseniz yine banka ile iletişime geçmelisiniz. Mobil uygulamaların birçoğunda limit arttırım varken Kredi kartı limit düşürme işlemi yoktur. O sebeple kredi kartınızın bağlı bulunduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak yada bankanın bölgenizdeki şubesine giderek kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz.

Daha önce kredi kartı erteleme yazısı yazmıştım. Dilerseniz buraya tıklayarak yazımı okuyabilirsiniz. Yada üzerime kayıtlı kredi kartı var mı nasıl öğrenirim diyorsanız buraya tıklayarak üzerinize kayıtlı kredi kartlarını öğrenme yollarını öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı limiti maaşın kaç katı dedik bir sürü soruya cevap verdik. Faydalı bir bilgilendirme yazısı oldu. Olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum bölümünden yada iletişim bölümünden yazabilirsiniz. Haşçakalın.

Exit mobile version