Kredi Kartı Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi Kartı Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartı ve kredi ödemelerini zamanında yapmak çok önemlidir. Kredi ve kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur diye sorunlar için, kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse borcunuzun üzerine akdi faiz uygulanır.

Kredi kartı borcunuzun, son ödeme tarihi geçmişse, geçtiği gün sayısı kadar faiz uygulanır. 1 günlük gecikme bile faiz ödemenize sebep olur. Ayrıca kredi sicil puanınızı geciktirme yaptığınız için olumsuz etkiler.


Kredi kartınızın borcunu zamanında ve düzenli ödemek, sicil puanınız açısından olumlu etki yaratır. Kredi kartı borcunu 1 gün geciktirmek sicil puanınızın olumsuz etkilenmesine sebep olabilir.

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartı borcunu 1 ay geciktirmek 1 dönem geciktirme anlamına gelmektedir. Kredi puanınız olumsuz etkilenmeye devam eder. Ayrıca geciktirdiğiniz gün ve dönem tutarınca mevcut borcunuza akdi faiz uygulanır.

Kredi kartı borcu 1 ay gecikirse borç takibe düşmez sadece gecikme olarak görülür. Borçlarınızı zamanında ödemek kredi puanınızı olumlu etkiler. Geciken kredi kartı borcu, başka bankalarda nakit ihtiyacınız olduğunda olumsuz sicil puanı ile karşınıza çıkar.

Kredi Kartı Borcu 2 Ay Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartı borcu 2 ay gecikirse kredi sicil puanınız çok olumsuz etkilenir. 1 Aylık gecikme gibi yine takibe düşmezsiniz. Mevcut borcunuzun üzerine Akdi faiz işlemeye devam eder.

Borç ödeme tutarınız işleyen faizden dolayı daha da ağırlaşır. Elinizde imkan varsa mutlaka borcunuzu zamanında ödemeye çalışın. Bazı bankalar 60 günlük ödeme yapılmaması durumunda kartı kullanıma kapatmaktadır.

Benim kullandığım bir kredi kartına 2 ay ödeme yapmamıştım, bunun üzerine banka, kredi kartını nakit avans çekimine kapattı. Bazı bankalar kartı tamamen kullanıma kapatmaktadır.

Kredi Kartı Borcu 3 Ay Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu 3 ay yani 90 gün geciktirmeniz, kredi puanınızın aşırı olumsuz etkilenmesine sebep olur. Ayrıca takip süreci başlar. Bankalar kredi kartı borcunu 3 ay geciktiren müşterilerine borçlarını ödemeleri için 7 gün süre tanımaktadır.

7 gün içinde ödenmeyen 3 aylık borç, takip sürecini başlatır. Kredi kartı borcunuzun 3 ay sonunda verilen 7 gün içinde de ödenmemesi sonucunda takip işlemlerinin başlaması kredi sicilinizin kırmızı diye tabir edilen duruma düşmesine neden olur.

Kredi kartı borcu yüzünden takibe düşen bir kişi, diğer bankalardan kredi kullanmak istediğinde yada kredi kartı almak istediğinde zorlanır. Bankalar kredi sicili bozuk olan kişilere genellikle kredi kullandırmazlar ve kredi kartı vermezler.

Kredi kartı borcunu zamanında ödemek çok önemlidir. Bankalar müşterinin siciline göre kredi kullandırmaktadır. İlerde bankalardan kredi çekmek istediğinizde sicil puanınız gündeme gelir. Kredi sicilinize göre bankalar sizi değerlendirir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcununuzu geciktirmek zorunda kalırsanız, ödeme imkanınız yoksa, kredi kartı yapılandırma işlemi yapabilirsiniz. Bankalar yapılandırma işlemlerindr yine müşterilere göre davranmaktadır. Bazı bankalar borç yapılandırması yapmamaktadır.

Benim kredi kartlarımdan birinin borcu için yapılandırma talebinde bulundan anında onaylandı ve borcum aylık taksitlerle bölündü. Diğer gecikmede olan kredi kartım için yapılandırma talebinde bulundum banka yapılandırmayı kabul etmedi.

Banklar geciken borçlardan kredi kartı borcu yapılandırması işlemlerini müşteri odaklı yapmaktadır. Kredi kartı borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız, borcunuzun olduğu banka ile iletişime geçip borç yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

Coronavirüs Kredi Kartı Ödeme Etkisi

Kredi kartı borçlarının ödenemesi konusunda, dünyada çapında meydana gelen Covid-19 pandemisi sebebiyle bir dizi değişiklikler yapıldı. Ülkemizde ocak 2021 yılına kadar borç geciktirenlerin takip süreleri 6 aya çıkartıldı.

Yukarıda anlattığım 3 aylık gecikmede takibe düşme süresi 6 ay olarak güncellendi. Ocak 2021’e kadar kredi kartı borcunuzu 5 ay geciktirirseniz takibe düşmezsiniz. Daha detaylıbbilgi için Kredi kartı ertleme yazımı okuyabilirsiniz

Yukarıda da söylediğim gibi kredi kartı borcunuzu zamanında ödemelisiniz. Kredi sicil puanınız açısından gecikmeler olumsuz etki yaratmaktadır

Kredi kartı borcu 1 ay gecikirse ne olur yazımın sonuna geldim. Hoşçakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu