Parasız Borç Kapatma

Daha önce bir yerde okuduğum para döngüsünü paylaşmak istedim. Başlık olarak Parasız Borç Kapatma’yı seçtim çünkü ortada para yok ama kapanan borçlar var.

Küçük bir kasabada otele yabancı bir müşteri gelir. Oda ücreti olan 100 Dolar’ı peşin öder ve odayı incelemek ister. Bunun üzerine otel sahibi bu parayla kasaba olan 100 Dolar borcunu öder. Kasapta parayı ürün aldığı toptancıya öder. Toptancı da parayı hayat kadınına öder. Hayat kadını da bu parayla otele olan borcunu öder. En sonunda para otele geri dönüş yapar. Otele gelen müşteri odayı beğenmediğini söyleyerek hizmet almadan parasını alıp gider. Ortada hizmet olmamasına rağmen herkes borcunu ödemiş olur.


Buradaki döngüde bir mantık hatası var diye düşünebilirsiniz. Otelci kasaptan hizmet aldı, kasap toptancıdan hizmet aldı, toptancı hayat kadınından hizmet aldı, hayat kadını otelden hizmet aldı. Her işletme 1 kere hizmet aldı eksik bir durum yok.

Atladığımız tek bir konu var aslında oda faiz etkisi. Ortada faiz olmayınca hesaplarda şaşma olmuyor. Kısaca örneklendireyim.

Kredi kartından 1 ay vadeli 5000 TL nakit avans çektiğinizde tahmini sizden 200 TL faiz yada işlem ücreti tahsil edilir. Bu parayı yarın da ödeseniz 1 ay sonra da ödeseniz o 200 TL sizden alınmış olur. Başka birinden de 5000 TL alacağınız var diyelim. Nakit avans çektikten sonra size borcu olan kişi borcunu verse ve siz elinizdeki 5000 TL’yi kartınıza yatırsanız arada 200 TL açık kalacak işte bu açık için daha fazla çalışmanız gerekiyor yada para vermeniz gereken yere eksik vermeniz gerekiyor. Yukarda anlatılan olayda faiz etkisi olmadığı için herkes hizmetinin karşılığını sorunsuz bir şekilde alıyor.

Yukardaki döngüde banka otele gelen müşteri oluyor. Bizde diğer işletmeler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı