PMI Endeksi ve Verisi Nedir?

Pmi Verisi Nedir?

PMI ingilizce karşılığı Purchasing Managers Index’tir. Şirketlerin satın alma yöneticileri yani müdürlerinin, ürün ve hizmetleri satın alma eğilimlerini gösteren, ankentlere dayalı verilere PMI verisi, bu bilgileri gösteren endekse de PMI Endeksi denilmektedir. PMI verileri Amerika için ISM Tarafından yayınlanmaktadır. Diğer ülkeler ise genellikle IHS Markit Group tarafından yayınlanan verileri kullanmaktadır.

Pmi endeksi büyümeye ilişkin verileri gösteren çok önemli öncü bir göstergedir. Ülkelerin ekonomik duruşlarını analiz etmeye yarayan ekonomik verilerden biridir. Pmi verisi yorumlanırken 50 referans seviyesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Verinin 50 üzerinde gelmesi olumlu 50 altında gelmesi olumsuz olarak yorumlanabilir.


50 üzerinde gelen bir PMI verisi bir önceki aya göre imalat sanayinde artış olduğu anlamına gelir. 50 referans seviyesinin altında gelen PMI verisinde ise imalat sanayinde azalış olduğu anlamına gelmektedir. Büyümeye yönelik yorum yapılırken 50 referas sayısına göre yorum yapılmaktadır. İleriye dönük beklentiler bu veriler ile ölçülmektedir.

  • Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), imalattaki ekonomik eğilimlerin hakim yönünün bir ölçüsüdür.
  • PMI, yukarı ve aşağı yönlü faaliyetleri kapsayan 19 sektördeki aylık tedarik zinciri yöneticileri anketine dayanmaktadır.
  • PMI ve bileşenlerindeki veriler, iş karar vericileri, piyasa analistleri ve yatırımcılara faydalı bilgiler sağlayabilir ve ABD’deki genel ekonomik faaliyetin öncü göstergesidir.

PMI Çeşitleri

  1. İmalat PMI
  2. Yapı inşaat PMI
  3. Hizmet PMI
İmalat PMI Nedir?

İmalat Pmı bir ülkenin üreticilerinin durumunu anlatan veridir. Ülkenin büyüme ve küçülme beklentileri dahilinde yatırımcılar açısından önemli bir verdir.

Yapı inşaat PMI Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi bir ülkenin yapı ve inşaat alanındaki durumunu gösteren veridir.

Hizmet PMI Nedir?

Hizmet PMI, hizmet sektörlerinde ekonomik faaliyetleri ölçen ve hizmet sektörünün durumu gösteren veridir. Yatırımcılara iş koşullarının daha iyi anlaşılmasını ve çeşitli pazarların ekonomik durumları hakkında önemli bilgiler sağlayan hizmetler sektörü hakkında öngörü sağlar. Hizmet sektörü ABD GSYİH’sının dörtte üçünden fazlasını oluşturduğundan, bu raporun pazarlar üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Satın Alma Yöneticileri Endeksi Nasıl Çalışır?

PMI, Tedarik Yönetimi Enstitüsü  (ISM) tarafından aylık olarak derlenmekte ve yayınlanmaktadır . PMI, 19 temel endüstride 400’den fazla şirkette üst düzey yöneticilere gönderilen ve ABD GSYİH’sına katkılarıyla ağırlıklandırılan aylık bir ankete dayanmaktadır . PMI, beş büyük araştırma alanına dayanmaktadır: yeni siparişler, stok seviyeleri, üretim, tedarikçi teslimatları ve istihdam. ISM, bu araştırma alanlarının her birini eşit olarak alır. Anketler, iş koşulları ve iyileşmekte olup olmadığı, değişiklik olmaması veya kötüleşmesi gibi değişiklikler hakkında sorular içerir.

PMI değeri 0 ile 100 arasında bir sayıdır. 50’nin üzerindeki PMI , bir önceki aya göre genişlemeyi temsil eder . 50’nin altındaki bir PMI okuması bir daralmayı temsil eder ve 50’deki bir okuma hiçbir değişikliğin olmadığını gösterir. 50’den uzaklaştıkça değişim seviyesi de artar. PMI şu şekilde hesaplanır:

PMI Hesaplama

PMI = (P1 * 1) + (P2 * 0.5) + (P3 * 0)

Nerede:

P1 = iyileşme bildiren cevapların yüzdesi

P2 = değişiklik olmadığını bildiren cevapların yüzdesi

P3 = bozulma bildiren cevapların yüzdesi

Diğer şirketler, ABD dışındaki çeşitli ülkeler için PMI’yi ortaya koyan IHS Markit Group dahil PMI verileri üretir. Diğer ülkelerin durumları bu veriler ile ölçülür.

Sonuç

PMI verileri sektörel olarak ülkelerin durumları hakkında bilgi verir. Sektörel bazda büyüme ve küçülme gibi bilgilerin anketlere dayalı olarak ölçüldüğü verilere PMI verisi denilmektedir. Bu verileri gösteren göstregeye de PMI endeksi denir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı