Temettü Emekliliği

Temettü Emekliliği Nedir?

Temettü Emekliliği

Neredeyse her insanın hayalinde istediği şeylere sahip olacak kadar zengin olmak vardır. Yada hiçbir yere bağımlı olmadan hayatını istediği gibi yaşamak. Yani finansal olarak özgür olmak. Babanızdan kalan servetiniz yoksa ve hayallerinize kavuşmanın bir yolunu arıyorsanız temettü emekliliği yazım tam size göre olabilir. En baştan uyarayım yazı biraz uzun olacak umarım sıkılmadan okursunuz.

Temettü Emekliliği Nedir?

Temettü emekliliği benim hayalini kurduğum emeklilik türüdür. Hiçbir işe ve kimseye mecbur kalmadan oluşan sabit bir gelir demektir. Temettü emekliliğinin amacı erkenden finansal özgürlüğü kazanmaktır. Erkenden hayatı istediğiniz gibi yaşamanıza olanak sağlayacak gelir elde etmektir. Nasıl olacak derseniz yavaş yavaş anlatmaya başlayayım.

Paraya ihtiyacı olduğu için çalışmak zorunda olan bir çok kimse bir an önce emekli olup çalışma hayatına veda etmek ister. Kişinin emekli olmayı istemesinin sebebi, iş stresinden uzaklaşmak, bedensel ve ruhsal yorgunluktan kurtulmak ve hiçbir işe bağlı olmadan gelir sahibi olmak istemesindendir. Kişi emekli olduğunda çalışmak zorunda değildir, çünkü yıllarca çalışmasının karışılığı olarak aydan aya verilen belli bir gelire sahiptir artık.

Peki emekli olup aydan aya maaş almak için kaç yaşına kadar çalışmak gerekmektedir? Cevabını sanırım biliyorsunuz, kişi emekli olmak istediğinde 65 yaşına kadar çalışmak zorundadır. Ne kadar uzun bir süre değil mi?

Ortalama 25 Yaşında çalışma hayatına başlayan bir kişi tam 40 yıl sonra emekli olabiliyor. Bazı meslek gruplarında yıpranma gibi etkenler emeklilik yaşını düşürse de, normal olarak emekli olmak için çok çalışmak gerekiyor. 65 yaşında emeklilik maaşı almaya hak kazanacak kişiler bu süreyi kısaltmak ve erkenden emekli olmak tamamen sizin elinizde. Bu nasıl olacak derseniz konumuz olan temettü emekliliği sayesinde.

Şu anda 30 Yaşındayım ve 65 yaşına kadar çalışıp emekli olmak bana çok zor geliyor. O yüzden temettü emeklisi olmaya karar verdim ve inşallah 65 yaşına gelmeden finansal bağımsızlığımı kazanmış olacağım.

Temettü, daha önce de anlattığım gibi bir şirketin dönemsel olarak yaptığı karı ortakları ile paylaşmasıdır. Büyük ve düzenli kar elde eden, elde ettiği karı hisse sahipleri ile paylaşan bir şirket düşünün. Bu şirket her dönem kazandığı parayı yatırımcısına dağıtıyor ve büyümeye devam ediyor. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

Borsa da işlem gören yüzlerce şirket arasında yukarıda anlattığım gibi kar payı dağıtımı yapan şirketler vardır. Siz bu şirketlerin hisse senetlerini aldığınızda şirkete ortak olmuş olursunuz. Borsa milyarlarca lira piyasa değeri olan şirketlere küçük paralar ödeyerek ortak olma imkanı sağlamaktadır. Temettü emeklisi olmak isteyen bir kişi halka açılmış büyük şirketlerin hisse senetlerini toplu şekilde alarak yada aydan aya biriktirerek hedeflediği finansal özgürlüğe kavuşabilir.

Temettü emeklisi olmak bu kadar kolay mı? Dediğinizi duyar gibiyim. Aslında teorik olarak bu kadar kolaydır fakat hisse senedi seçimi konusu biraz zordur.

Temettü emeklisi olmak isteyen bir kişi yukarıda da anlattığım gibi sabit bir gelire sahip olmak isteyen kişidir. Sabit bir gelir elde etmek için de borsa da sermayeniz olmalıdır. Kişinin hedeflediği aylık gelire ulaşması için yüzdesel olarak temettü dağıtım oranına ulaşması gerekir. Bunu bir örnekle açıklayayım daha anlaşılır olsun.

Örneğin; Bu günün alım gücü ile aylık 5000 Lira gelir elde etmek isteyen bir kişi, yıllık 5000×12=60.000 Lira kazanmalıdır. Bu kazanca ulaşmak için yıllık ortalama toplam paraya %10 temettü dağıtımı yapan bir şirketin hisselerini aldığınızda toplam portföy büyüklüğünüz 600.000 Lira olmak zorundadır.

600.000 Lira babasında servet kalmayıp çalışmak zorunda olan ay sonunu getirmekte zorlananlar için gerçekten büyük bir paradır. Hemen karamsarlığa kapılmayın konumuz uzun bu 600.000 Lira nasıl birikecek yada kazanılacak o konulara da geleceğiz.

Temettü emeklisi olup aylık 5000 Lira gelir bana yeter diyen bir kişi %10 temettü verimine sahip bir şirketin 600.000 Lira’lık hisselerini aldığında hedefine ulaşmış ve temettü emeklisi olmuştur.

Temettü emekliliğinin en güzel yanı emekli olmak için yaş sınırının olmamasıdır. Kişinin alım gücüne göre erken emeklilik zamanı uzayıp kısalabilir. Yukarıdaki örneğe göre elinde 600.000 Lira nakit parası olan bir kişi hemen temettü emeklisi olabilir. Paranın alım gücüne göre aydan ayada yada belli belirsiz zamanlarda hisse senedi biriktirerek emekli olmak isteyen bir kişi de 600.000 Lira’yı ne zaman biriktirebiliyorsa o zaman emekli olur.

Kafanızdan hesaplamalar yapıyorsanız borsada işler düşündüğünüz ve hesaplandığını gibi gitmeyebilir. Hisse senedi yatırımı yapılırken kazanç kadar kayıp riskleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Yada fiyatların değiştiği değer kazanıp değer kaybettiği hesaba katılmalıdır. Temettü veriyor diye her şirketin hissesi alınmaz.

Temettü emeklisi olmak, temettü yatırımı yapmak isteyen bir yatırımcı temettü dağıtan şirketleri incelemeye almalıdır. Dönemsel bilançolar, geçmiş bilançolar, düzenli temettü verimi, şirket yönetimi gibi konular araştırılarak temettü yatırımı yapılmalıdır.

Örneğin her yıl temettü dağıtan bir şirket yıllarca fiyat olarak yerinde sayarsa sizin paranız enflasyona karşı ezilebilir. Şirket alınmadan önce temettü verimi ile birlikte gelecek beklentileri ve büyümeye yönelik yatırımlarına dikkat edilmelidir.

İlgili şirket araştırmasını yapıp, büyümeye odaklı, dönemsel olarak düzenli temettü dağıtan şirketi bulup hisse senedini aldığınızda hedeflediğiniz aylık 5000 Lira gelire ulaşmak için ilk adımı atmışsınız demektir. Büyümeye yönelik bir şirkete yatırım yapmak sizin paranızın da büyümesine yatırım yapmaktır. Yukarıda vermiş olduğum örnekte ki 600.000 Lira’ya kısa zamanda ulaşmaktır. 5 Yıllık Küçük bir büyüme hesaplaması yapalım. Aylık alım gücünüz 1500 Lira olsun.

5 Yıllık bir büyüme hesaplaması yaparken bazı verilere ihtiyacımız var. Aylık alım gücümüzün 1500 TL olduğunu söylemiştik. 5 Yıl boyunca enflasyon 0 Olsun. Enflasyon değişken olduğu için aylık alım gücümüzün üzerine her yıl enflasyon oranı kadar ekleme yapmak zorundayız. Bu hesaplamayı paranın piyasa alım gücü değişmeyecek şekilde yapacağız. Enflasyonu 0 yaptım ki kafalar karışmasın. Şirketin yıllık temettü verimi %5 olsun. ve yıllık şirket büyümesi %30 olsun. Bu verilere dayanarak hesaplamamıza başlayalım.

Temettü ve Büyüme Hesaplama

1.Yıl; 

2.Yıl;

3. Yıl;

4. Yıl;

5. Yıl;

Not: Bazı rakamlar Küsüratlı çıktığı için yuvarladım, ortalamaları aldım. İlk yıl büyümeyi biriktirilen para üzerinden yaptım. Şirket büyümesi bazı yıllar hisse senedi fiyatına hiç yansımazken bazı yıllar %100 %200 ve daha fazlası olarak yansıyabilir. Amaç temettü emekliliği adımında gerekli araştırılma yapılırsa paranın ne kadar hızlı büyüyebileceğini göstermekti. Ayrıca her yıl verilen temettülere de hisse senedi aldığımızı varsaydım.

Aylık 1500 TL ile emekli mi olunur demeyin. Borsa da herşey mümkündür. 5 yıl boyunca hiç kazanamayabilirsiniz yada hesapladığım rakamların çok üstünde kazanabilirsiniz. Temettü emekliliği yukarıda da söylediğim gibi mantık olarak çok kolay ama seçimler ve psikoloji açısından çok zordur.

Herkes temettü emeklisi olamaz. Bu işin birde psikolojik boyutu vardır. Borsada bulunan para her zaman kişinin aklında soru işareti bırakır. Psikolojik olarak borsada birikim yapmak ev almak, araba almak, arsa almak, dükkan almak yada sadece altın, döviz biriktirmekten daha zordur. En azından benim için öyleydi. Yıllarca borsada para kazanacağım hırsı ile yaptığım hisse al sat işlemlerinin cezasını çok büyük paralar kaybederek ödedim.

Temettü emekliliği fikrine sahip olduktan sonra hemen hisse biriktirmeyi başaramadım. Yine al sat yapmaya devam ettim. Nedendir bilmiyorum ama içerideki para beni hep dürttü. Sağlam bir iradeniz varsa ve gerçekten erkenden emekli olup finansal bağımsızlığınızı kazanmak istiyorsanız temettü emekliliği kaçırılmayacak bir fırsattır.

Bir kişinin sabit gelir etmesinin çeşitli yolları vardır. Bunlar ev, dükkan alıp kiraya vermek olabilir. Mevcut parayı mevduat hesabında değerlendirip faiz geliri elde etmek olabilir, tahvil, bono gibi yatırım araçları sayesinde gelir elde edilebilir. Fakat temettü emekliliğinde en önemli konu temettü verimi kadar şirketin büyümesidir.

Paranızı mevduat hesabında değerlendirdiğinizde belirlenen vadede belirlenen oran kadar faiz geliri elde edersiniz. Tahvil ve Bono yatırımı da buna benzerdir. Ev yada dükkan alıp kira geliri elde etmek biraz farklıdır. Ev veya dükkan yatırımını biraz açalım.

Şu anda yaşadığım evin değeri 200.000 Lira civarında. Aylık ödediğim kira miktarı 800 Lira 800×12 yaptığınızda oturduğum evin sahibi 200.000 Lira’lık evde 9600 Lira gelir elde ediyor. Benim eve iyi bakıp bakmadığımı düşünüyor. Acaba duvarları çizdi mi?, evin dolabı penceresi ne durumda vs.

310 Seri No.lu G.V.Genel Tebliği’ne göre 2020 Yılı kira geliri vergi sınırı 6600 Lira’dır. Yani bu evin sahibi 6.600 Lira’nın üzerinde kira geliri elde ettiğinde, vergi ödemek zorundadır. Temettü gelirlerinde işler biraz değişiyor. Temettü vergilendirmesi konusuna doğru yol alalım.

Evin kira gelirine göre yatırım tutarı karşılaştırıldığında 200.000/9.600=20.8 yani ev sahib 200.000 Liralık yatırımının karşılığını 20 yılda geri alıyor. Temettü yatırımı yapıldığında %10 Temettü verimine sahip bir şirket size ana paranızı 10 Yılda geri verir.

Temettü yatırımda kiracı derdi yoktur. Aklınız evinizde kalmaz şirket sizin için çalışır. Yıllık gelir vergisi sınırından temettü geliriniz vergilendirilir. Yani 2019 yılı için yıllık gelir vergisi sınırı 42.000 TL civarındadır. 42.000 Lira üzerinde geliri olanlar gelirinin olduğunu bildirmek zorundadır. Ev kira geliri için 5600 Lira’nın üzerinde beyan vermek gerekirken temettü geliri için 40.000 Lira’nın üzerindeki temettü geliri için beyan vermek zorundasınızdır. Ayrıca temettü gelirlerinin yarısı vergiden muaftır.

Temettü Emeklisi Olmak İçin Nedenler

 1. Sabah erkenden kalkmak zorunda kalmazsınız.
 2. Akşam sabah erken kalkacağım diye erkenden yatmak zorunda kalmazsınız.
 3. Erken yaşta, hayatı istediğiniz gibi yaşama fırsatı bulursunuz.
 4. Kimseye bağımlı olmazsınız.
 5. Para miktarına göre canınız nerede olmak isterse orada olursunuz.
 6. Psikolojik açıdan baskı altında hissetmezsiniz.
 7. Temettü emeklsi olduğunuzda ruhunuz ve bedeniniz dinlenme fırsatı bulur.
 8. Ekonomik olarak özgür olursunuz.
 9. İhtiyaçlarınızı çalışmaya gerek kalmadan karşılarsınız.
 10. Hayatı tekrar keşfedersiniz.
 11. Hobilerinize daha fazla zaman ayırırsınız.
 12. Ailenizle daha çok vakit geçirirsiniz.
 13. İstediğiniz yerde yaşarsınız.
 14. Aklınızda kalan işlerle uğraşabilirsiniz. (hiçbir baskı olmadan)

Temettü Emekliliği Hakkında Söylenenler

Temettü emekliliği başarabilenler için mükemmel bir yatırım türüdür. Fakat çevremizdeki bazı insanlar temettü yatırımı ve temettü emekliliği hakkında sürekli olumsuz eleştiri yapmaktadır. Kendi adıma bu eleştirileri gülü seven dikenine katlanır ata sözü ile bağdaştırıyorum. Daha önce söylediğim gibi temettü emekliliğinin psikolojik etkileri büyüktür. Bu yolda gülün dikenleri sürekli olumsuz yorum yapanlardır. Sizin de bu dikenlere karşı verdiğiniz savaş psikolojik savaştır.

Çünkü bu yazıyı okuduktan sonra borsadan az çok anlayan birine temettü emekliliğinden bahsettiğinizde size, öyle şey olur mu kim zengin olmuş hisse biriktirerek, temettü emekliliği diye birşey yoktur, hayal satıyorlar, borsadan al sat yaparak kazanılır gibi cümleler kurabilirler. Psikolojik olarak bu durum sizi hayallerinizden biraz uzaklaştırabilir.

Hiç karamsarlığa kapılmayın Warren Buffet’in hayatını okuyun. Bu yolda finansal özgürlüğünü kazanmış insanların hikayelerini okuyun. Babilin en zengin adamı kitabını okuyun. Olumsuz telkinleri bir kenara bırakın ve hayallerinize odaklanın. Sizin hayalinizde erkenden emekli olup dilediğiniz gibi yaşamak var. Çevrenizdeki insanlardan, sosyal medyada ki kişilerden vs. Çıktığınız yolun yanlış olduğunu söyleyen bir çok kişi olacaktır. Hayatta ne yaparsanız yapın bu insanlar her zaman olacaktır.

Birikim yapmak

Temettü Emeklisi olmaya karar verdiğinizde cebinizde birikmiş bir para yoksa birikim yapmanız gerekecektir. Aydan aya yada değişken zaman aralıklarında kenara para ayırmayı öğrenmelisiniz. Birikim alışkanlığı temettü emekliliğinde belkide en önemli kriterlerden biridir. Aldığım maaş bana yetmiyor nasıl biriktireceğim diyorsanız. Aylık 50 Lira bile olsa birikim yapabilecek şekilde kendinizi ayarlamanız gerekmektedir. Yada ek gelir elde etmenin yollarını bulmanız gerekiyor.

Temettü emeklisi olmak için hisse biriktirmelisiniz. Zaman geçtikçe birikim miktarınızın arttığını görmek size mutluluk verecektir ve daha fazla nasıl biriktiririm diye düşünmeye sevk edecektir. İlk psikolojik sınır olan biriktirmeyi mutlaka alışkanlık haline getirmelisiniz.

Temettü Emekliliği Hisse Seçimi

Temettü emekliliği için hisse seçimi çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü alacağınız hisseler sizi geleceğe götürecektir. Alacağınız hisseler sizi erkenden emekli edecektir. O yüzden hisse seçerken hiç olmadığınız kadar araştırmacı olmalısınız. Hisse seçim kararı tamamen size kalmış bir şeydir. Maalesef şu hisse gider bu hisse yükselir gibi bir cümle kurmayacağım. Bu kararı kendiniz vermelisiniz.

Temettü emekliliği için hisse seçimi yapılırken şirketin mevcut dönem ve geçmiş bilanço kalemleri çok iyi incelenmeli ve analiz edilmelidir. Düzenli olarak temettü dağıtım politikasına sahip mi araştırılmalıdır. Geleceğe yönelik büyüme ve gelişme politikaları incelenmelidir. Şirketin yönetenlerin yatırımcı dostu olup olmadığına bakılmalıdır.

Temettü Emekliliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temettü emekliliği planı yapılırken mutlaka bir hedef koyulmalıdır. Şirketlerin performasları incelenmelidir. Dönemsel olarak düşüş ve yükselişlerde panik olunmamalıdır. İyi şirketler her zaman değerini bulur düşüncesine sahip okunmalıdır. İlk yıllarda fazla  gelir elde edemeyeceğinizi unutmayın.

SONUÇ:

Etkili bir blog yazarı değilim cümleler içerisinde anlatım bozuklukları yaptıysam affedin. Elimden geldiğince insanları birikim yapmaya teşvik etmeye çalışıyorum. Temettü emekliliği de birikim yollarından biri. Temettü emekliliğini seçerek imkanlar dahilinde daha kısa sürede finansal özgürlüğünüzü kazanabilirsiniz. Hayatı gönlünüze göre yaşayabilirsiniz. Bol bol araştırın, okuyun, öğrenin. Unutmayın bilgi güçtür. Para ile birleşirse süper güç olur 🙂

Tekrar etmem gerekirse, Temettü emekliliği teorik olarak çok kolay, psikolojik olarak zor bir yatırım türüdür. Sağlam bir irade gerektirir. Parayı kazanmaktan çok koruma odaklı planlar yapmalıdır. Temettü emeklisi olmak isteyen bir yatırımcı ihtiyacı olmayan parayı yatırım için kullanmalıdır. Borsanın şans oyunu olmadığını iyi kavramalıdır. Borsayı, oyun yeri olarak görmemeli, yatırım yeri olarak görmelidir

Temettü emekliliği yazımın sonuna geldim. Umarım birikim yapmanın ve borsada yatırım yapmanın ne denli önemli olduğunu anlatabilmişimdir.  Finansal özgürlük yolunda herkese başarılar dilerim. Umarım hayal ettiğiniz noktaya ulaşırsınız. Kalın sağlıcakla.

Temettü Emekliliği Hakkında Daha Önce Yazdığım Yazı

Temettü emekliliği hakkında daha önce de bir yazı yazmıştım. İki yazıyı birleştirme kararı aldım. Yukarıda anlatılanların hepsi aşağıda da var. Aşağıdaki yazı biraz daha bilgi verme amaçlı. Daha önce yazıp birleştirdiğim için aynısını anlatmışsınız demeyin 🙂 Yazının yukarı bölümü Temettü emekliliğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Temettü Yatırımı ve Temettü Emekliliği

Öncelikle belirtmekte fayda var yazının uzun olmasının sebebi temettü yatırımı ve temettü emekliliğini net bir şekilde anlatmak, insanları tasarruf yapmaya yönlendirmek ve yaptıkları tasarruflar ile ilerde finansal bağımsızlıklarını kazanmalarını sağlamaktır. Bu yazıda finansal bağımsızlığı kazanmanın ne anlama geldiğini. Temettü emekliliğini ve temettü yatırımını ele elacağız. Herkesin anlayacağı gibi örnekler vererek yazacağım. Umarım faydalı bir yazı olur. Hazırsanız başlayalım.

Temettü Nedir?

Temettü, şirketlerin dönemsel olarak elde ettikleri karı yatırımcısına nakit veya hisse senedi olarak dağıtılmasıdır.

Temettü Yatırımı Nedir?

Temettü yatırımını, şirketin yaptığı kara ortak olamak diye tanımlayabiliriz. Konuyu biraz daha açayım. İnsanlar, geleceğini garanti altına almak, başkalarına muhtaç olmamak yada başına bir hastalık vs. geldiğinde başının çaresine bakmak için finansal bağımsızlığının olmasını ister. Finansal bağımsızlığını kazanmak için yatırımlar yapar bu yatırımların birsürü çeşidi vardır. Herkesin bildiği yatırım tekniklerinden örnekler vererek temettü yatırımını anlamanızı sağlamaya çalışacağım.

Kira geliri için ev almak yada dükkan almak temettü yatırımı ile benzer yatırım türleridir. Fakat arasında farklar vardır. Aldığınız dükkan yada evin kiracı sorunları olabilir. Yada kira geliri beyannemesi vererek kira vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz. 2019’da 5400 TL üzerinde kira geliri olanlar kira geliri beyannemesi vermek zorundadır. Ama temettü yatırımcılığında durum biraz farklıdır. Kiracı derdi yoktur. Fabrika sizin adınıza çalışır, yönetilir ve yıllık kar payını dağıtır. Temettünün vergisi var mı diye soracak olursanız. Temettü gelirinin vergisi vardır. Gelir vergisi sınırı ile sınırlandırılmaktadır. 2019 yılında 40.000 TL civarında geliri olanlar gelir vergisi beyannamesi vermek zorundadır. 40.000 TL yuvarlak rakamdır. Tam rakamlar için vergi dairesi ile görüşebilirsiniz. Ayrıca belirlenen gelir vergisinin üzerinde temettü geliri olanalar verdikleri verginin yarısını geri alırlar. Temettü vergisi ile ilgili detaylı yazı yazacağım.

Her hangi bir yerden Kira geliri olanlar 5400 TL üzerindeki gelirleri için beyanneme vermek zorunda iken temettü geliri olanlar 35.000 ile 40.000 TL gelirden sonra vergiye tabii olurlar.

Her Hisse Temettü Verir mi?

Her hisse temettü ödemesi yapmaz ama ülkemizde güvenilirliğini kanıtlamış her sene düzenli temettü ödemesi yapan şirketler mevcuttur. Bu şirketleri biraz araştırma ile kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ne Kadar Temettü Geliri Elde Ederim?

Temettü gelir oranınız tamamen size kalmış birşeydir. Bazı hisseler %1 Temettü verirken bazıları %20 Temettü vermektedir. Yani 100.000 Lira’ya yıllık 20.000 Lira temettü veren şirketler vardır. Şirketlerin her sene bilançoları farklılık gösterir. Temettüler bilançoların sonuçlarına göre belirlendiği için, yatırım yaptığınız yılda şirketin performansı temettü geliri üzerinde büyğk etki sahibidir.

Zarar Eden Şirket Temettü Dağıtır mı?

Temettü nedir? sorusunda aslında zarar eden şirketlerin temettü dağıtımını söylemiş gibi olduk. İlk başta yazdığım gibi temettü şirketlerin dönemsel karlarını yatırımcılara nakit veya hisse senedi olarak dağıtmasıdır. Dolayısıyla ortadan bir kar olmadığı için zarar eden şirket temettü dağıtamaz.

Her Şirket Temettü Dağıtır mı?

Zarar eden şirketlerin temettü dağıtmadığını söylemiştik peki kar eden her şirket temettü dağıtır mı? Cevabımız hayır dağıtamaz olacak. Nedeni şirketler yaptıkları karlar ile yatırım yapmak isteyebilirler. Borç kapatmak isteyebilirler. Yani şirketler yapılan karı yönetim kurulu kararıyla başka yerlerde kullanabilir. Her şirket temettü dağıtamaz.

Temettü Veren Her Şirket Alınır mı?

Temettü veren her şirkete yatırım yapılmaz. Neden diye soracak olursanız. Şirketlerin de beklentileri vardır. Temettü yatırımcılığı uzun vadeli bir yatırım türüdür. Alacağınız şirket her sene %20 Temettü dağıtıyor diye hisselerini almamalısınız. Hisseyi enine boyuna incelemeniz gerekir. İlk soracağınız sorulardan biri her sene temettü büyümesi var mı? Temettü büyüme oranı enflasyonun üzerinde olmalıdır. Enflasyon oranınının altında bir temettü büyümesi sizin gelir olarak zarar etmeniz demektir. Şirketin geleceğe dair planlarına bakın inceleyin ve alın.

Temettü Dağıtıldıkdıktan Sonra Hisse Fiyatı Neden Düşer?

Temettü dağıtıldıktan sonra hisse fiyatının düşme sebebi şirket kasasından yatırımcının cebine para çıkışı olmasıdır. Bir örnekle açıklayayım. Örneğin bir ev satacaksınız evin içinde buzdolabı, çamaşır makinası, yatak odası, salon takımı vb. eşyalar var. Evin eşyalar ile birlikte piyasa değeri 120.000 TL ama eşyaları çıkartıp evi satarsanız evin piyasa değeri 100.000 TL’ye düşer. Evin içinden eşya çıkışı olduğu için piyasa değeri de düşer. Şirketler de bu şekildedir. Kasadan para çıkarsa piyasa değeri düşer. Fakat sağlam, güzel şirketler kasadan çıkan parayı yerine hızlıca koyarlar ve eski piyasa değerine tekrar ulaşırlar.

Temettü Almak İçin Ne Zaman Hisse Almalıyım?

Temettü almak çok kolaydır. Temettü dağıtımı yapılmadan 1 işlem günü öncesinden hisse senetlerini satın alırsanız temettü alabilirsiniz.

Temettü Dağıtımı Ne Zaman Açıklanır?

Şirketler 12 Aylık bilançolar açıklandıktan sonra genel kurul toplantısı yapar. Yapılan genel kurul toplantısında sermaye arttırımı, sermaye azaltımı ve temettü gibi konular hakkında kararlar alınır. Şirket eğer temettü dağıtacaksa genel kurul toplantısından sonra dağıtım takvimini açıklar.

Temettü Emekliliği Nedir?

Geldik en can alıcı noktaya. Finansal özgürlüğünü erkenden kazanmak isteyenlerin tercih ettiği yöntemlerden biri temettü emekliliğidir. Yine bu konuyu örneklerle açıklayacağım.

Geçen gün yazdığım yazıdımda da söylediğim gibi şu anda 250.000 TL değerinde bir evde kiracı olarak kalıyorum. Bu eve verdiğim kira bedeli 800 TL. Yıllık 9600 TL kira ödemesi yapıyorum. Benim ev sahibim 250.000 TL’yi benden 31.2 yılda tahsil edebiliyor. Zaman size de çok uzun geldi değil mi?

Eğer zaman uzun geldiyse birde temettü gelirini hesaplayalım. Yıllık %10 Temettü verimine sahip bir hisse senedi üzerinden gidelim. Yıllık bazda temettü dağıtım oranları sürekli değişiklik gösterir. Bu sene %20 Temettü ödemesi yapan bir şirket gelecek sene %5 temettü ödemesi yapabilir. Bu durum şirketin gelirleri ve giderlerine göre belirlenmektedir. Biz ortalama %10 Temettü verimini ele alacağız.

Kirada oturduğum ev üzerinden hesaplama yapalım. Evin değerinin 250.000 TL olduğunu söylemiştim. Şimdi bu paraya %10 verime sahip hisse senedi alacağız. Yıllık gelirimiz 25.000 TL oldu bir anda. Aylık gelire baktığımızda ortalama 2100 TL oldu. Aldığım şirket yatırdığım parayı verdiği temettülerle 10 Yılda amorti ediyor. 20 Yaşınızdan 45 yaşınıza kadar 2 daire sahibi olduğunuzu düşünürseniz. 2 daire parasının temettü de aylık geliri 4200 TL olur. Dairede kalırsanız 1600 TL hangisi sizin finansal bağımsızlığınıza daha yakın siz karar verin artık.

Hisse düşerse dediğinizi duyar gibiyim. Amerika’da 100 yıldan fazla zamandır her sene düzenli temettü dağıtan ve dağıttığı temettüyü her sene arttıran şirketler var. Hisse düşerse, ev de yıkılabilir. Her yatırımın riskleri bulunur o sebeple çok araştırma yapmalısınız. Temettü emeklisi olma yolu biraz dikenlidir ama meyvesi güzeldir. Her ay tasarruf ettiğiniz parayı temettü şirketlerine yatırırsanız ilerde çok ciddi rakamlarda kazanç sağlayabilirsiniz.

Ayrıca ülkemizde ev fiyatları enflasyon ile doğru orantılı olarak artar. Siz her sene enflasyon üzerinde temettü dağıtan bir şirket araştırması yapacağınız için yine karlı çıkacaksınız.

Paranızı birden fazla hisseye bölerseniz riski de azaltmış olursunuz. Çoğu insan başını sokacak bir ev olsun diye düşünür. Ev almaya kesinlikle karşı değilim insanın oturduğu ev kendinin olmalı. Burada anlatmaya çalıştığım konu ev yatırımı yapmak ile temettü yatırımı yapmanın arasındaki farktır. İki yatırım arasında uçurum vardır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Eklemek istediğiniz şeyler varsa yorum bölümünden yazarak okuyucularımıza iletebilirsiniz.

 

Exit mobile version