Temettü Hissesi Biriktirmek

Temettü Hissesi Biriktirmek

Temettü hissesi Biriktirmek son zamanlarda popüler olan bir yatırım türüdür. Temettü bir işletmenin yaptığı karı yatırımcı ile paylaşması anlamına gelmektedir. Temettü ile kar payı eş anlamlıdır. Bu sebeple yatırımcılar yıllık enflasyon ve faizin üzerinde gelir sağlamak üzere temettü hissesi biriktirmenin mantıklı olup olmadığını, en fazla temettü veren hisseleri araştırır.

Temettü hissesi biriktiren yatırımcılar geleceklerini garanti altına almak isteyen kişilerdir. Temettü Yatırımı ve Temettü Emekliliği yazımda bu konuyu detaylı bir şekilde anlatmıştım isterseniz yazımı inceleyebilirsiniz. Konuyu fazla dağıtmadan devam edelim. Dünyada temettü yatırımı yapıp uzun vadede çok ciddi paralar kazanmış yatırımcılar vardır. Bu yatırımcıların hayat hikayeleri diğer insanlara ilham kaynağı olur. Birçok kişi temettü hissesi biriktirerek erkenden emekli olmak için bu yola çıkar.

Temettü hissesi biriktiren yatırımcıların dikkat etmesi gereken iki konu bulunur. Bunlardan birisi şirketin gelecek yıllarda büyümeye açık olması ikincisi yıllık dağıtılan temettü miktarını her yıl büyütüyor olmasıdır.

Bu büyüme oranları yıllık faiz ve enflasyondan fazla olmalıdır. Temettü yatırımı yapılmadan önce şirket detaylı bir şekilde incelenmelidir. Temettü veren hisseye değil dağıtılan temettü miktarını her sene arttıran hisseye yatırım yapılmalıdır.

Son 4 Yıldır Düzenli Temettü Büyümesi Yapan Hisseler

Aefes, brsan, ccola, cemts, egeen, eggub, ısbır, ısyat, jants, sahol, selec, sodsn, tkfen, vesbe

Not: Bu hisseler yatırım tavsiyesi değildir büyümeye örnek olarak verilmiştir

Temettü hissesi biriktirerek emekli olma fikri insanlara çok cazip gelmektedir. Bunun sebebi ülkemizde emeklilik yaşının 65 olmasıdır. İnsanlar emekli olmak için ortalama 20 yaşından 65 yaşına kadar çalışmak zorundadır. Temettü emekliliğinde yaş yada süre sınırı yoktur. Yeterli parayı yatırdığınızda yarın bile temettü emeklisi olabilirsiniz. Düzenli olarak aydan aya alımlarla da emekli olma yaşı düşmektedir. Temettü emekliliği yatırım türüdür. Kanunların belirlediği emeklilik yaşı ile ilgisi yoktur.

Kısa bir temettü hesaplaması yaparak konuyu daha anlaşılır hale getirelim. Yıllık enflasyon %12 olsun. Hiç para yatırmadan sıfırdan başlayan 20 Yaşında bir yatırımcı aylık 3000 TL tutarında %10 temettü verimine sahip temettü hissesi biriktirirse 17 Yıl sonra günümüz alım gücüne göre aylık 5000 TL gelir elde eder.

Hesaplamada yıllık enflasyon miktarı kadar hisse alımı fazlalaştırılmıştır ve alınan temettülere de tekrar hisse alındığı varsayılmıştır.

Normal şartlarda 65 yaşında emekli olacak olan kişi temettü hissesi biriktirerek 37 yaşında emekli olabilir. Temettü emeklisi olma yaşı yatırılan para miktarına göre artıp azalmaktadır.

Temettü hissesi biriktirmenin asıl amacı ilerde çalışmadan, kimseye muhtaç olmadan yaşamaktır.

Temettü hissesi biriktirmek konusu ile ilgili görüş ve önerileriniz yorum bölümünden yazabilirsiniz. Umarım hayal ettiğiniz hayatı yaşarsınız.

Exit mobile version