Temettü Verildikten Sonra Hisse Fiyatı Neden Düşer?

Temettü Verildikten Sonra Hisse Fiyatı Neden Düşer?

Bu konuyı daha önce temettü yatırımcılığı ve temettü emekliliği yazımda işlemiştim fakat çok fazla soru geldiği için tekrar ayrı bir başlıkta konuyı detayları ile anlatmaya karar verdim.

Temettü verildikten sonra hisse fiyatının düşme sebebi kasadan para çıkmasıdır. Bu nasıl olur derseniz önceki örnekle açıklayayım. Örneğin bir eviniz var bu evin içinde eşyalar var bu evi eşyaları ile satmaya karar verdiniz ve eşyalar ile birlikte eve 120.000 TL istiyorsunuz. Yani evin içi eşya dolu şekilde piyasa değeri 120.000 TL oldu. Peki eşyaları çıkarırsanız yine 120.000 TL ister misiniz? Eşyalar içinden çıkınca (eşyalar 20.000 TL olsun) otomatik olarak evin piyasa değeri de 100.000 TL’ye düşer.


Şirketler de bu şekildedir yıl boyunca çalışırlar ve kasalarını para ile doldururlar. Para ile dolan kasa bir varlık ve değer oluşturur. 100.000 TL’ye satın alacağınız evin salonunda çantanın içinde 100.000 TL daha olsa evin değeri otomatik 200.000 TL olur siz evden parayı çıkarırsanız değer tekrar 100.000 TL ye düşer. Değer düşeme sebebi şirketin kasasındaki parayı dağıtmasıdır. Bu nasıl olur diye soracak olursanız tekrar şirket üzerinden hesaplama yapalım.

A şirketinin Hisse fiyatı 20 TL olsun ve şirletin 10.000 hissesi olsun. Bu durumda mevcur fiyat hisse fiyatı ile çarpıldığında şirketin piyasa değerini buluruz

  • 20×10.000= 200.000 TL

Şirketimizin piyasa değerini 200.000 TL olarak bulduk. Bu şirketin hisse başı 2 TL temettü dağıtacağını açıkladığını varsayalım. Yani bu şirket 10.000 Lota 2 TL ödeme yapacak.

  • 10.000×2=20.000 TL

Şirketimizin kasasından çıkacak olan para toplam 20.000 TL oldu. Piyasa değeri 200.000 TL olan bir şirketin kasasından 20.000 TL çıkartırsanız piyasa değeri ev örneğinde olduğu gibi 200.000-20.000=180.000 TL’ye düşer. Sağlamasını yapalım şimdi de

  • Temettü miktarı 2 TL
  • Toplam hisse 10.000 Adet
  • Temettüden önceki fiyat 20 TL

20-2=18 TL yani bürüt temettü dağıtıldıktan sonra hisse fiyatımız 18 TL olmaktadır. Mevcut lotlatla 18 i çarptığınızda yeni piyasa değerini bulacağız.

18×10.000=180.000 TL sağlama yaptığımızda da aynı sonuca ulaştık.

Şirketin kasasından çıkan her kuruş şirketin piyasa değerini düşürür. Piyasaya değeri mevcut hisselerin fiyatının hisse sayısına çarpımıyla ölçüldüğü için hisse fiyatı düşer.

Hisse fiyatları bürüt temettü dağıtımı kadar düşer

Bürüt ve Net Temettü Nedir?

Yatırım yaptığınız şirket temettü miktarlarını açıkladığında Bürüt ve Net temettü diye dağıtılacak kar payını sınıflandırmaktadır. Bürüt temettü dağıtılacak temettünün vergisi düşülmemiş halidir. Net temettü ise vergiler, giderler vs düşüldükten sonra yatırımcının hesabına hisse başı geçecek miktarıdır. Örnekle açıklayayım. A Şirketi bürüt 1 TL net 0.85 TL temettğ dağıtacağını açıkladığı taktirde sizib hesabınıza geçecek para hisse başı 0.85 TL’dir. Fakat temettü dağıtıldığında hisse fiyatları brüt temettü üzerinden düşer.

Düşen Hisse Fiyatı Tekrar Çıkar Mı?

Düşen hissenin fiyatı genellikle hızlıca tekrar eski yerine tekrar gelir. Bunun iki sebebi vardır. Birinci sebebi sağlam şirketler kasalarını hızlı bir şekilde parayla doldurur ve temettü dağıtmadan önceki piyasa değerine ulaşır. İkinci sebebi ise şirket hisselerinin büyük bölümleri toplu haldedir. Küçük yatırımcı azınlıktır. Gelen temettü ile toplu halde tekrar hisse alınması durumunda mevut paylarda değişim olmadığı için şirlet hisselerinin dolaşımda olan payları azalır ve daha değerli hale gelir. Küçük bir örnek daha vereyim. Elmas az olduğu için değerlidir. Kömür çok olduğu için değersiz. Yani dolaşımda ki hisse sayısı azalırsa hisseler değerli hale gelir.

Eski fiyata gelme durumu her zaman olmayabilir. Fakat sağlam yatırımcı dostu şirketler, temettü dağıtım oranı kadar kısa sürede tekrar yükselirler. Tekrar edeyim eski fiyata gelmeme durumu da olabilir yada uzun sürebilir.

Dağıtılan Temettünün Vergisi Var Mı?

Şirket temettüyü dağıtmadan önce vergilerini verir kalan parayı yatırımcısına dağıtır. Dağıtılan paranın vergisi vardır. Temettü alan yatırımcı verdi verir mi derseniz evet yıllık gelir vergisi sınırını aşması halinde vergiye tabi olur. Dağıtılan temettü vergi oranı %15’tir

Temettü vergisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Temettü yazımı inceleyebilirsiniz

GYO ve Yatırım Ortaklığında Temettü Dağıtımı

Gayrimenkul yatırım ortaklığı ve yatırım ortaklığı hisselerinde temettü maliyet üzerinden düşer değişen birşey olmaz verilen temettü hesabınıza kar olarak yansır sadece.

Amerika borsalarında temettü dağıtıldıktan sonra fiyatı düşmeyen hisseler vardır. Daha önce bir yazıda okumuştum hisseler de yazıyordu fakat kaynağa ulaşamadım. Bu konuda detaylı araştırma yapmam gerekecek. Araştırma yapıp net sonuçlara ulaştığında detaylı bir yazı yazacağım.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. hocam açıkcası hiçbirşey anlamadım… para şirkettten çıkıyor ok de… hisse fiyatı piyasada değerlenen bir şey edeğil mi otomatik olrak nasıl düşüyr çözemedeim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu