TOGG Yerli Otomobil Borsada Var Mı? | 2021

TOGG Yerli Otomobil Borsada Var Mı?

Merhaba ülkemizde üretilecek, tamamen yerli olacak aracımızın tanıtımı yapıldıktan sonra TOGG borsada var mı? sorusu sorulmaya başlandı. TOGG açılımı Türkiye Otomobil Geliştirme Grubu’dur

5 büyük şirketin ortak olduğu yerli üretim olacak olan TOGG borsada işlem görmemektedir. Yerli otomobilin hisse senetleri halka arz edilmemiştir. Dolayısı ile bir hisse senedi kodu yoktur.
Siz de Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın


Yerli otomobilin hisse senetleri borsada olmasa da yerli otomobil üretmeyi üstlenen şirketlerin bazılarının hisse senetleri borsada bulunmaktadır. Bu hisse senetleri TOGG ismi ortaya çıkınca piyasalarda belli bir seviyede artmışlardır. Artışlarını otomobilin çıkış tarihinde tekrarlayacaklarını düşünüyoruz. Tabi ki  tüm bunlar yatırım tavsiyesi değildir.

Yerli Otomobil Üretecek Şirketler

 • Anadolu Grubu
 • BMC
 • Kıraça Holding
 • Turkcell
 • Zorlu Holding

Bu şirketlerden Anadolu Grubunun borsada işlem gören hissesi Anadolu Isızu (Asuzu) Turkcel’in hissesi (Tcell) Kıraça Holding Hissesi (Karsn) Zorlu Holding Hissesi (Vestl)

Yerli Otomobil Hakkında

Yerli Otomobil 27 Aralık 2019’da Gebze’de tanıtılmıştır. Tasarımı İtalyan tasarım firması Pininfarine tarafından yapılmıştır. Üretimi, 2021 yılında Bursa/Gemlik’te bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir arazide yapılması planlanmaktadır. Toplam 5 modelde yılda 175.000 adet üretimi 4500 işçi kapasitesi ile yapılması planlanmıştır. TOGG ismi Japonya, ABD, Çin, Rusya, Kanada, Azerbaycan ve Türkiye’de isim tescil hakkını almıştır. TOGG Üretim ve montaj hatlarının tamamlandığını biliyoruz. İlk seri araçların 2022 yılının ekim ayında piyasaya sürüleceği konuşulmaktadır.

TOGG yerli aracın yerlilik oranının ilk başlarda %51 olarak ortaya çıkacağı, fakat ilerleyen ilk 5 senelik planda bu oranın %68’e yükseleceğine dair açıklamalar yapılmaktadır.

Yerli otomobilin TOGG borsada var mı sorusuna cevap vermeye çalıştım umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. TOGG’un borsada hisseleri satılsa veya araba almaya sıra açılsa büyük bir destek geleceğini düşünüyorum

 2. Çok merak ettiğim bir konu idi yatırım amaçlı düşünüyordum hayatım boyunca borsada işlem yapmadım ama akılcı bir başlangıç yapmak istiyorum çok faydalı bir yazı olmuş tş ederim hisse senedi satılırsa tavsiyeniz ne olurdu lütfen bir cevap yazabilirmisiniz

  1. Yatırım tavsiyesi olmamakla beraber 🙂 Eğer borsaya giriş yaparsa, ilk etapta bankalar halka arz şeklinde hisseleri satmak isteyeceklerdir. Bu sırada yüksek olarak fiyatlanabilir. Ancak uzun vade de kazandıracak potansiyeli olacak bir kağıda benziyor.

  2. Aselsa teklif, 2024te girir girmes fiati patliya bilir,,,…tabide toggide teklif ederim 2022de hisse sikarsa, aber malesi zenginler ik basta yatirimi yapicak, halka bahiliya kalicak… iynede akili bir yatirim ola bilir

 3. İsterdim togg hissesine yatırım yapmak, malesef kimse bu soruya cevap veremiyor, tahminen bu yatırım için kimseye muhtaç değiller, kaymağını kimilerinin arasında bölüsülecek gibi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı