Türkiyede Unicorn Şirket Var mı?

Yerli Unicorn

Merhaba daha önce Unicorn Nedir? Unicorn Şirket Nedir? Yazısı paylaşmıştım. Bugün yapılan bir şirket satışı Türkiyede’ki ilk unicorn şirketi ortaya çıkarttı.

Unicorn Nedir?

Unicorn çizgifilmlerden hatırlayacağınız gibi tek boynuzlu at anlamına gelmektedir. Girişimcilik dünyasında önemli bir yeri vardır. Girişimcilik alanında ilk defa Amerikalı yatırımcı Alieen Lee tarafından kullanılmıştır.

Unicorn Şirket Nedir?

Unicorn şirket piyasa değeri 1 Milyar Dolar’ı aşan borsaya açılmamış girişimlere verilen isimdir. Şirketlerin hızlı bir şekilde büyüyerek kısa sürede 1 Milyar Dolar Piyasa değerine ulaşıp geçmesi o şirketi unicorn şirket yapar. Bu tür şirketler genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkmaktadır.

Türkiye’nin İlk Unicorn Girişimi, Şirketi Peak Games

Türkiyede’oyun sektöründe faaliyet gösteren ve 1.8 Milyar dolara Zynga’ya satılan Peak Games, Türkiye’nin ilk Unicorn Girişimi oldu. Zynga, San Francisco merkezli video oyunları yapan bir şirkettir.

Sidar Şahin tarafından 10 Yıl önce kurulan, online oyun platformu mobil oyun pazarındaki en büyüklerden birisi Peak Games’tir. Zynga, Peak Games’i 1.8 Milyar Dolara satın alarak tarihindeki en büyük satın alma işlemini gerçekleştirmiş oldu. Peak Games bu satış sonrası Türkiye’nim ilk milli unicorn şirketi oldu.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Exit mobile version