Unicorn Girişim Nedir? Borsa da Unicorn Nedir?

Unicorn Nedir?

Unicorn çizgifilmlerden hatırlayacağınız gibi tek boynuzlu at anlamına gelmektedir. Girişimcilik dünyasında önemli bir yeri vardır. Girişimcilik alanında ilk defa Amerikalı yatırımcı Alieen Lee tarafından kullanılmıştır. Unicorn Girişimi incelemeden önce bazı tanımlara göz atalım.

Girişim Şirketi Nedir?

Kısaca girişim şirketi pazar ihtiyacını karşılamak için yeni geliştirilen ürün ve servisleri kapsayan çabuk büyüyen kuruluşlardır. Girişim şirketleri genellikle internet, bilgisayar, robotik gibi alanlardan çıkmaktadır.

Unicorn Şirket Nedir?

Unicorn şirket piyasa değeri 1 Milyar Dolar’ı aşan borsaya açılmamış girişimlere verilen isimdir. Şirketlerin hızlı bir şekilde büyüyerek kısa sürede 1 Milyar Dolar Piyasa değerine ulaşıp geçmesi o şirketi unicorn şirket yapar. Bu tür şirketler genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkmaktadır.

Decacorn Şirket Nedir?

Piyasa değeri 10 Miyar Dolar’ı aşan girişim şirketlerine ise decacorn şirket denilmektedir.

Hectocorn Şirket Nedir?

Piyasa değeri 100 Milyar Dolar’ı aşan girişim şirketlerine Hectocorn Şirket denilmektedir.

Önemli Not Halka arz edilen yada satılan girişimler UNICORN şirket katagorisinden çıkartılır.

Türkiyede Unicorn Girişim Var mı?

Türkiye’de unicorn şirket ihtiyacının olduğu defalarca vurgulanmıştır. Fakat henüz unicorn bir şirket yoktur. Bazı şirketlerimiz bu yolda ilerlemektedir.

Unicorn Listesinden Çıkartılan Şirketler

Yukarda söylediğim gibi satılan yada halka açılan şirketle unicorn listesinden çıkartırlar. Satış veya halka arz sebebiyle unicorn listesinden çıkartılan bazı şirketler.

  1. Uber
  2. Xiaom
  3. Pinterest
  4. Zynga
  5. Skype
  6. Linkedln
  7. Musical.ly (Tiktok)
  8. Zoom

İletmek istediğiniz birşey olursa yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Exit mobile version