Uzun Vadeli Yatırım

Uzun Vadeli Yatırım

Uzun vadeli yatırım yapmak en sağlıklı yatırım yöntemlerinden biridir. Uzun vadede kazançları örnekleriyle beraber detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Uzun vade yatırım yapmak isteyenler için birden çok alternatif vardır. Bu alternatifleri tek tek sıralayacağız ve 10 yıllık kazançlarını hesaplayacağız bakalım en karlı uzun vade yatırımı ne olmuş.

Borsada Hisse Biriktirmek

Neredeyse en fazla kazancın olduğu yer borsadır. Dünya genelinde borsaya büyük ilgi duyulmaktadır. Uzun vadeli yatırım yapanların vazgeçilmez adresidir. Borsa size bir şirkete ortak olma imkanı sunmaktadır. Gelecekte iyi yerlerde olacağını düşündüğünüz şirketlere uzun vadeli yatırım yapabilirsiniz. Bazı şirketlerin kazançlarını incelemek isterseniz uzun vadeli kazandıran şirketler yazımı okuyabilirsiniz. Borsa, kazancı bol olduğu kadar kaybı da çok olan bir yerdir. Genellikle uzun vadeli düşünmeyen yatırımcılar buradan hüsranla ayrılırlar. Yatırımcı psikolojisi hızlı zengin olmak istediği için yatırımcıya hatalar yaptırabilir. Çok araştırılarak, sürekli öğrenerek yatırım yapılması gerekmektedir. Para biriktirir gibi hisse biriktirmek mantığı ile borsaya giriş yapanlar çoğunlukla büyük paralar kazanmıştır. Bu konuyla ilgili olarak borsa da en çok kazanan adam yazımı okuyabilirsiniz


Borsa da yatırım yapmak işlevsel olarak çok kolay fakat hisse seçimi açısından çok zordur. Yatırımcı psikolojisi ve uzun vadeli hisse seçerken dikkat edilmesi gerekenler adında bir yazı yazmıştım. Bu konuda bu kadar çok yazı yazmamın amacı bilgi sahibi olmayan yatırımcıların para kaybetmeden borsayı öğrenmesi içindir. Herkes altın alabilir, herkes hisse de alabilir fakat herkes hisse seçemez. Bu konuda çok dikkatli olmalı ve en ince ayrıntısına kadar öğrenilmelidir. Kolay hırslanan bir yapınız varsa ve kısa yoldan zengin olmak istiyorsanız borsa sizin için uygun bir yatırım yeri olmayabilir. Sabırlı ve araştıran bir yapınız varsa borsa sizin için en güzel yatırım yeri olabilir. Borsada yatırım yaparken mutlaka yatırım uzmanlarından destek alın.

Uzun Vadeli Altın Biriktirmek

Ülkemizde en çok tercih edilen yatırım türü altın biriktirmektir. Her zaman kazandırmış, yatırımcısını hiç üzmemiştir. Bazen kurdan dolayı yükselmiş, bazen dünyada ki olumsuzluklardan dolayı ONS fiyatına bağlı olarak yükselmiştir. Enflasyonun üzerinde bir büyüme sağlamıştır. Kısa vadede bazı zamanlar yerinde saymış olabilir fakat uzun vadede her zaman kazandırmıştır. 1 Mart 2010 Yılında 100.000 Liralık altın alan birinin şu anda 574.000 Lira’sı var. Uzun vade yatırım yapmak için en ideal piyasayı araştırıyorsanız altın yatırımı yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Bireysek emeklilik sistemi uzun vade yatırım araçlarından biridir. 28 Mart 2001 Yılında  kanun teklifi kabul edilmiş 27 Ekim 2003 yılında hayata geçmiştir Yıllardır var olan bu sistem son dönemde devletin %25 Katkı yapacağını duyurmasından sonra birçok yatırımcı tarafından tercih edilir hale geldi. Bireysel emeklilik sisteminde çok farklı yatırım türleri olduğu için net bir kazanç tutarı yada tablosu yapmamız mümkün değil. Bireysel emeklilik sisteminde hisse senedi fonuna, Kira sertifikasına, katılım hesabına, karma finansal enstrümanlara yada faizsiz getiri fonlarına yatırım yapabilir. Sizin risk tercihinize göre fonlar ve kazançlar değişiklik göstermektedir. Bireysel emeklilik sistemine dahil olmadan önce araştırma yaparak yatırımınızı yapmanızda fayda var.

Uzun Vade Döviz Yatırımı

Ülkemizde yine sıkça tercih edilen yöntemlerden biridir. Yatırımcılar genellikle parayı korumak adına döviz yatırımı yaparlar. Etrafımda döviz biriktiren çok az kişi var. İnsanlar genellikle altın yatırımını daha garanti gördükleri için döviz yatırımı altına göre daha azdır fakat uzun vade yatırımlar arasındadır. Altında olduğu gibi dövizde de yıllarca yükseliş olmuştur. Dövizdeki yükseliş hemen hemen enflasyonla aynı oranda olur. Dövizin fiyatını etkileyen birçok faktör vardır. Yurt dışı döviz piyasalarında alış satış oranlarından, yurt içinde olumlu ve olumsuz herşey döviz fiyatını etkilemektedir. Ülkemizde dövizlerden en çok bilinen Dolar (USD) ve EURO’dur. Döviz yatırımı yapmak altın yatırımına göre daha risklidir.

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak

Ev, arsa ve dükkan almak uzun vadede de kısa vadede de kazandıran yatırım araçlarıdır. Ev, arsa, dükkan yatırımında para kazanmak amacıyla yapılan en sık yatırım türü arsa almaktır. Bir yerin değerleneceğini düşünerek yapılan yatırım tahminlerinizin üzerinde kazançlar sağlayabilir. Bazı zamanlara 6 ayda değerlenir bazı zamanlarda 6 yılda. Belli bir süresi yoktur. Geleceği gören bir yapınız varsa arsa almak uzun vadede çok güzel kazançlar sağlayabilir. Dükkan almak genelde düzenli kira gelirim olsun diyenlerin tercih ettiği yatırım türüdür. Dükkanların kiraları ev kiralarına göre daha yüksektir. Uzun vadede hem kira alabilir hem değerlenmesinden faydalanabilirsiniz. Ev almak genelde getiri beklentili değildir. Yatırımlık ev almak çok fazla tercih edilmemektedir. Genellikle başımı sokacak bir evim olsun düşüncesiyle ev alınır. Fakat en çok alış satış ev üzerinden olur. Gayrimenkul yatırımı yaparken birçok kriteri değerlendirmeniz gerekmektedir. Uzmanlarda yardım almaktan çekinmeyin.

Vadeli Mevduat (Faiz) Hesabı Açmak

Faiz hesabında para biriktirmek uzun vadede kazançlı olan yatırım türlerinden biridir. Son zamanlarda bankalar arasındaki rekabetten dolayı bankaların verdikleri faiz oranları sizi tatmin edebilir. Enflasyonun üzerinde verilen faiz oranlarına yatırım yapmak size kar yaptırır. Bankalar vadeli mevduat hesabınızdan vadeniz bozulmadan para çekme imkanı tanımaktadır. Her bankanın kendine göre kuralları vardır. Bazı bankalarda döviz faiz hesabı açabilir hem dövizden hem faizden kazanabilirsiniz.

Sanal Para Yatırımı

Son zamanların en gözde yatırım araçlarından biridir. Sanal paraların popüler olmasının sebebi BTC yani Bıtcoin’dir. Bitcoin ilk piyasaya 2009 yılında çıkmıştır tanesi 0.01 USD’den piyasaya sürülen Bitcoin 2017 Yılında 20.089 USD’yi görmüştür. Uzun vadede yatırımcısını ihya etmiştir. Bundan sonra ne olur bilinmez ama uzun vade yatırım yapanlar çok büyük paralar kazanmıştır. Çok iyi araştırılması gereken bir piyasadır. Yatırım kuruluşları Bitcoin için ikiye bölünmüş durumda desem yeridir. Kimisi yatırım için uygun derken kimisi kesinlikle yatırım yapılmaması konusunda uyarılarda bulunuyor.

Uzun Vadeli Eurobond Yatırımı

Eurobond’lar uzun vadeli yabancı para cinsinden sabit faiz getirili devler tahvilleridir. Eurobond’lara 5 ile 30 Yıl arasında yatırım yapabilirsiniz. Eurobond’ların faizleri güvenilir ülkelerde düşük, riskli ülkelerde yükseltir. Örneğin ABD’de verilen faiz %1 iken daha riskli bir ülkede %15’e kadar faiz alabilirsiniz. Uzun vadede çok güzel kazançları vardır. İyi araştırma yaparak veya bir yatırım uzmanından yardım alarak Eurobond yatırımı yapabilirsiniz. Eurobond’ları vadesinden önce bozdurduğunuzda herhangi bir ücret ödemezsiniz. Her piyasada olduğu gibi aracılık hizmetleri komisyonunu alış ve satışta ödersiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu