Yöneticisi Kadın Olan Şirketlerin Performansları Nasıl?

Yöneticisi Kadın Olan Şirketlerin Performansları Nasıl?

Bir şirkete yatırım yapmak istediğinizde, satış rakamları ve karlar, üretilen ürünlerin kalitesi gibi sayısız finansal göstergeyi inceleyebilirsiniz. finansal göstergelerin yanında önemli bir bileşen daha vardır: Şirket yönetimi ve yöneticilerin cinsiyeti. Bu yazımda yönetimde Kadınların etkilerini araştırdım. Hazırsanız başlayalım.

Bir Kadının Etkisi

Son yıllarda yapılan çalışmalara göre, bir şirketin C-Suite Pozisyonunda bulunan ve şirket kurullarında bulunan kadınların şirketin performansı üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğine dair raporlar düzenlenmiştir. Credit Suisse’in 2016 raporuna göre, “Aslında, üst yönetimde kadınların çoğunluğu oluşturduğu yerlerde, işletmeler üstün satış büyümesi ve yatırımlardan yüksek nakit akış getirisi sağlıyor.”

Cinsiyet Farkı


Buna rağmen, kilit iş pozisyonlarında hala kadınların eksikliği var. Ocak 2018 itibarıyla, Fortune 500 şirketlerinin sadece 25’inin kadın CEO’su var. 2017’de 32 kadın yönetici vardı.

Yapılan Araştırmalara Göre Kadınların Yönetimdeki Etkileri

  • Credit Suisse raporu, yönetim pozisyonlarındaki kadın sayısı ile şirketin ortalama yıllık getirisi arasında bir korelasyon olduğunu gösterdi. Yüzde 24 kadın katılımı olan şirketlerin beş yıl içinde yıllık yüzde 22,8 getirisi, yönetimde kadınların üçte biri olanların yıllık getirisi yüzde 25,6 olmuştur. Bu, o dönemde ortalama bir şirket için yüzde 11’lik bir getiri ile karşılaştırılır.
  • Danışman McKinsey and Co.’nun Kadın Ekonomi ve Toplum Forumu ile ortaklaşa yaptığı bir araştırma, üst yönetimde daha yüksek kadın oranına sahip şirketlerin daha iyi finansal performansa sahip olduklarını kaydetti.
  • Üç yıl bir süren 89 Avrupa şirketi üzerinde yapılan bir araştırmada, cinsiyete göre çeşitlilik gösteren yönetim ekipleri olan şirketler arasında yüzde 64’lük hisse fiyat artışı, sektör ortalamasıyla yüzde 47 olarak gerçekleşti.
  • Catalyst tarafından 353 Fortune 500 şirketi üzerinde yapılan araştırmada, üst düzey liderlik pozisyonlarında yükek kadın yönetici oranına sahip şirketlerin, erkek egemen firmalara göre yüzde 35 daha yüksek özkaynak getirisine ve yüzde 34 daha yüksek toplam hisse getirisine sahip olduğunu göstermiştir.
  • Büyük Fin bankası Nordea tarafından yapılan bir araştırmada 11.000 şirket analiz edildi ve kadın CEO’su veya yönetim kurulu başkanı olan şirketlerin sekiz yıl boyunca yıllık %25’lik bir getiri elde ettikleri ortaya çıktı.

Yönetimde Kadınların Olması Neden Fark Ediyor?

Üst yönetimde cinsiyet çeşitliliğinin şirket performansı açısından neden fark ettiği kesin olarak açıklanamamıştır. Ancak birçok çalışma, yönetimde farklı seslerin olması yeni bir bakış açısı getirebileceği yönündedir. Çalışmalar kadınların yönetime gelme yollarının zor olduğunu bu sebeple yönetime gelenlerin en yetenekli ve en başarılı olanlar olması sebebiyle şirketlerin daha başarılı olabileceği yönündedir.

Şirketin üst yönetimindeki cinsiyet çeşitliliği şirkete yatırım yapmak için tek kriter değildir. Şirket yöneticilerinin cinsiyet çeşitliliği yatırım yapılmadan önce incelenebilir fakat yatırım kararı alırken şirket hakkında çok fazla araştırma yapılması gerekir. Cinsiyet çeşitliliğinin performans üzerinde olumlu etkilerini gösteren çok fazla çalışma vardır.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu