Borsa Hesabından Paramı Çekemiyorum

Borsa Hesabımdan Para Çekemiyorum

Borsa hesabınızdan para çekmek istediğinizde çekilebilir para miktarı yok olarak görülüyorsa endişe etmenize gerek yok. Hesabınızea herhangi bir bloke yoksa paranızı çekememenizin sebebi büyük ihtimalle satış işlemini yaptıktan sonra 2 gün bekleme kuralıdır.

Borsa da satış işlemi yaptığınızda paranız T1 ve T2 bakiye olarak gözükür.

T+1 Nedir?

T+1 Paranızın hesabınıza 1 gün sonra geçeceğini gösterir

T+2 Nedir?

T+2 paranızın hesabınıza 2 gün sonra geçeceğini gösterir.

Paranızı satış işleminden sonra hesabınıza aktarmak istediğinizde yeterli bakiye yok uyarısı almanızın sebebi borsa da işlemlerin 2 gün valörlü gerçekleşmesidir. Bugün sattığınız hissenin yada bir yatırım aracının parası size 2 gün sonra ödenir. Örneğin pazartesi günü hisse sattınız paranızı en erken Çarşamba günü çekersiniz. Denemek için pazartesi akşam seans kapanmadan 5 dakika önce hisse senedi satışı yaptım. Çarşamba gecesi 01.00’da çalıştığım aracı kurumdan paramı çektim. Yani işlemler saat bazlı değil gün bazlı gerçekleşir. Satışın üzerinden 48 saat geçmesi gerekmez bugün seans kapanmadan satış işlemi yaparsanız kapanışta bu günü bir gün, ertesi günü bir gün olarak hesaplar. Çarşamba günü paranızı çekebilirsiniz.

Hafta Sonu İşlemleri

Hafta sonu işlemler yine aynı şekilde işler fakat bekleme süreniz artar. Cuma günü satış yaptığınızda paranızı en erken salı günü çekeblirsiniz. Paranızın 2 işlem günü beklemesi gereklidir. Hafta sonu işlem günü olmadığı için yok gibi sayılır. Cuma ve Pazartesi bekleme günleridir. Salı günü paranızı çekebilirsiniz.

Satış yaptım fakat paramı çekemiyorum diyorsanız hesabınızda bir bloke söz konusu değilse, sebebi 2 gün takas işlemidir.

Exit mobile version