Borsada Gaplı Açılış Nedir?

Borsada Gaplı Açılış Nedir?

Merhaba, borsa terimlerini anlatmaya devam ediyorum. Borsa gibi finansal piyasalarda sıkça duyduğumuz gap kelimesinin ne anlama geldiğini daha önce yazdığım bir yazıda anlatmıştım. Dilerseniz buraya tıklayarak gap nedir detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Borsada gaplı açılış nedir? Anlatmadan önce gap nedir kısaca anlatayım. Gap finansal enstrümanların grafiklerinde oluşan fiyat boşluklarıdır. Örneğin mum grafikte bir dakikalık, 5 dakikalık, 15 dakikalık, bir saatlik, 4 saatlik, günlük, haftalık, aylık yada yıllık olarak inceleme yaptığınızda iki mum grafik arasında oluşan fiyat boşluğuna gap diyoruz.

Görseller ile gap nedir daha detaylı öğrenmek için buraya tıklayın.


Şimdi gelelim ana konumuz olan gaplı açılış nediri anlatmaya. Bildiğiniz gibi finansal piyasalarsa işlem saatleri vardır. Finansal enstrümanlar günün belli saatleri arasında işlem görürler. Bir finansal enstrümanın (hisse senedi, parite, emtia) kapanış yapıp yeni işlem gününe fiyatı farklı olarak başlarsa gaplı açılış yapmış olur. Örneklendirerek konuyu pekiştireyim.

Örneğin ABC hissesi akşam kapanışını 10.00 Lira’dan yaptı. Piyasa kapalı iken ABC hissesi ile ilgili olumlu yada olumsuz bir gelişme meydana geldi ve ertesi işlem gününe ABC hissesi 10.00 Lira’dan daha farklı bir fiyat ile işleme başladı.

Diyelim ki 11.00 Lira’dan açılış yaptı. Kapanış fiyatı 10.00 Lira olan ABC hissesi güne 11.00 Lira’dan başlarsa grafik üzerinde bir fiyat boşluğu oluşur. Finansal piyasalarsa oluşan bu boşluğa gap denir.

Borsada Endeks üzerinden örnek vermem gerekirse, örneğin Bıst100 Endeksi 10.000 Puan ile akşam kapanışı yaptı. Kapanıştan sonra ülke ekonomisimi ilgilendiren olumlu yada olumsuz bir gelişme meydana geldi. Endeks ertesi güne yada haftaya 9.900 Puan ile başlangıç yaparsa arada 100 pip fiyat boşluğu meydana gelir. Yani borsa gaplı bir açılış yapmış olur. Bu duruma borsada gaplı açılış denir.

Borsada gaplı açılış genellikle hafta başlangıçlarında meydana gelir. Hafta sonu piyasaların kapalı olmasından dolayı, yaşanan gelişmeler hafta başında daha hissedilir hale gelir.

Borsada gaplı açılış nedir yazımızın sonuna geldik. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Borsa hakkında daha fazla bilgi almak için sitemi ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı