Borsada Gece Emir Verilir Mi?

Borsada Gece Emir Girişi

Borsada Gece Emir Verilir Mi?

Merhaba geçenlerde bir arkadaşım borsada gece emir verilir mi? diye sordu. Kendisi ile bilgiyi paylaştım sizlerle de detaylı bir şekilde paylaşmak istedim.

Öncelikle borsanın işlem saatleri vardır. Yatırımcılar borsada işlem saatleri haricinde alım satım yapamazlar. İlk olarak borsada işlem saatlerine bir bakalım ardından borsada gece emir verilirmi sorusunu cevaplayalım. Aklımızda soru işareti kalmasın.
İsteyene Ücretsiz 100 Bin TL Sanal Para ile Hisse Senedi Alıp Satın


Ücretsiz 100 Bin TL ile borsada risk almadan işlem yapabileceğiniz Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsada İşlem Saatleri

Konumuzun fazla dağılması için Borsada hisse senedi işlem saatlerini yazsak yeterli olur diye düşünüyorum. Borsada hisse senetleri için;

Tam İş Gününde

 • 09:40-09:55 Emir Toplama
 • 09:56 Fiyat Belirleme
 • 10:00-18:00 Sürekli İşlem
 • 18:00-18:01 Kapanış
 • 18:01-18:05 Emir Toplama
 • 18:05 Fiyat Belirleme
 • 18:05-18:10 Kapanış

Yarım İş Günlerinde

 • 09:40-09:55 Emir Toplama
 • 09:56 Fiyat Belirleme
 • 10:00-12:30 Sürekli İşlem
 • 12:30-12:31 Kapanış
 • 12:31-12:35 Emir Toplama
 • 12:35 Fiyat Belirleme
 • 12:35-12:40 Kapanış

Borsada hisse senetleri için işlem saatleri bu şekildedir. Tek fiyat yöntemi ile işleö gören hisse senetlerine girmeyeyim devam edelim.

Konumuz borsada gece emir verilir mi? olduğu için saatler üzerinden devam edeyim. Yukarıda gördüğünüz saatlerde işlem göreb borsa için gece emir girişi yapılabilir fakat emir borsaya iletilmez. Emir borsaya ne zaman iletilir derseniz 09:40’ta emir toplama saatinde.

Gece borsaya vermiş olduğunuz emir sabah ilk işlem saatinde işlem sırasına alınır. Ardından 09:55’te fiyat belirlendiğinde verdiğiniz emir alıcı ve satıcı durumuna göre gerçekleşir yada bekler. Nasıl olur derseniz onu da anlatayım.
Siz de Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

09:40 ile 09:55 arasında toplam alıcı ve satıcı miktarları belirlenir. Çok sağlıklı olmasa da 09:40 ile 09:55 arasındaki emirlere göre hisse senedinin teorik eşleşme fiyatını derinlik lisansı alarak görebilirsiniz. Bu arada oluşan alıcıların ve satıcıların toplamına ve sizin emir sıranıza göre emriniz gerçekleşir yada yeterli alıcı yada satıcı olmaması durumunda beklemede kalır.

Borsada gece verdiğiniz emri iptal edebilirsiniz. Ayrıca gece verdiğiniz emir 09:40 ta emir toplanmaya başlandığında sıraya alınırsa yine 09:55’e kadar emrinizi iptal edebilirsiniz. 09:55 te alış yada satış işlemi olmazsa yada kısmi olarak alış yada satış gerçekleşirse, verdiğiniz emre istinaden elinizde kalan tutarı da iptal edebilirsiniz.

Gün içinde verdiğiniz emir gerçekleşmezse borsanın seans sonunda emriniz iptal olur. Tekrar emir vermek durumunda kalırsınız. Borsada gece emir verilir mi sorusunu cevapladıktan sonra Borsada Hafta Sonu Emir Verilir mi? Sorusunu cevaplayalım.

Borsada Hafta Sonu Emir Verilir Mi?

Borsada hafta sonu yani işlemlerin kapalı olduğu günlerde gece emir verildiği gibi emir verilebilir. Hafta sonu piyasalar kapalı olduğu için verdiğiniz emir gerçekleşmez yada emir sırasına alınmaz. Sadece emir olarak kalır. Borsada hafta sonu vereceğiniz emir, ilk işlem günü emirlerin toplandığı saatte sıraya alınır.

Daha önce borsa seans saatleri yazımda emir toplama aşaması gibi konuları ele almıştım. Dilerseniz Buraya tıklayarak Borsanın kaçta açılıp kapandığını, emir toplama saatlerini, hafta sonu ve tatil günlerinde borsa açılış kapanış saatlerini öğrenebilirsiniz.

Borsada hafta sonu emir girişi yapılabilir ama emir piyasa kapalı olduğu için gerçekleşmez. Eğer pazartesi günü resmi tatil günü değilse, piyasanın açıldığı Pazartesi günü emriniz alıcı ve satıcı durumuna göre işlem sırasına girer. Hafta sonu hisse senedi almak için verdiğiniz emir durumu sorgulandığında emir bekliyor uyarısını görürsünüz. Emir bekliyor uyarısı piyasanın kapalı olmasından dolayı gösterilmektedir.

Ayrıca normal seans saatleri içerisinde, Tek fiyat uygulamasında , Önceden uygulanan öğle arası tatilinde (1 Saat), Devre Kesici Uygulamasında veya borsada gece verilen emirlerde, Emir bekliyor uyarısını görürsünüz. Sebebi piyasanın kapalı olması veya hisse senedinin alış satış işlemlerine kapalı olmasıdır.

Borsada gece emir verilir mi konusunda nerelere geldik. Aynı zamanda Borsada hafta sonu emir verilir mi? sorusuna da cevap vermiş oldum. Borsa ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle yeni başlayanlar için borsa kavramlarının hepsini yazmaya ve açıklmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili aklınıza takılan, iyi yada kötü dileklerinizi lütfen yorum bölümünden belirtin. Bol kazançlar hoşçakalın.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Hafta sonu verilen emirlerde işlem sırası nasıl yapılır? Ben cuma gece yarisibankama emir girdim ve ayni syida ve fiyatta baska bir yatirimci cumartesi gece yarisi emir girerse hangimizinkinin önceliği vardir?

  1. Bunu ben de merak ediyorum. Mesela halka arz edilip ilk islem gunu sonraki gunun tavanindan saat 18.:10 da emir versek ilk siraya girmis olur muyuz? Verdigimiz emrin miktari yuksek olursa alımda oncelik hakki olur mu, veya emirlerin miktarina gore ortalama oranda mi emir gerçekleşir?Veya emir verme saati kac? 18:10 mu 18:19:50. Saniye mi?

 2. hafta sonu 5TL olan hisseye emir girdiysem, pazartesi günü o hisse 8TL den açılırsa emrim gerçekleşir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı