Borsada Satılan Hissenin Parası Ne Zaman Hesaba Geçer?

Borsada Satılan Hissenin Parası Ne Zaman Hesaba Geçer?

Merhaba, ülkemiz borsasını tanıma yazılarıma devam ediyorum. Bu günkü konumuz hisse satışından sonra para hesaba ne zaman geçer? sorusuna cevap olacak. Borsada satılan hissesinin parası hesabınıza T+2 sürede geçer! Yani hissenin parası cari hesabınıza iki gün sonra geçmektedir. Peki neden T+1 gibi bir şeyden bahsettim. Borsada T1 ve T2 diye bir bölüm vardır. Bu bölümler sattığınız hissenize ait paranızın kaç gün sonra çekilebilir olduğunu gösterir.

Bugün iki gün sonra hesabınıza geçecek diye belirttim ama bu rakam borsanın derinliğine, yabancı yatırımcının isteğine göre değişmektedir. Çok önceleri T+1 süreydi.

Satılan Hissenin Parası Neden İki gün Bekliyor?

Peki satılan hissenin parası neden iki gün sonra hesabıma geçiyor? Benim düşünceme göre insanlar korku esnasında parasını hemen çekip borsadan çıkmak istiyor ya da en ufak paraya ihtiyacı olduğunda borsadaki parasını çekmek istiyor. Hisse satıyor. Borsa İstanbul da insanlar hissesini satar satmaz parasını çekemeyeceği için hisse satmaktan vazgeçer diye düşünmüştür. Bu sayede borsada ani oynaklıklar da azalır. Para sürekli borsada kalır! Sonuç olarak sattığınız hissenin paranıza geç yatması sizi hisse satmaktan alı koyarken daha çok işlem yapmanıza da neden olabilir!

Bu arada diğer bir önemli bilgi de T+2 süresi nedeniyle hafta sonlarını ve tatil günlerini saymayacaksınız! Buradaki T sadece işlem günlerini ifade eder. Yani mesela perşembe günü satış yaptınız. Cuma 1. gün olduğu için paranız Cumartesi değil (işlem günü değil!) Pazartesi günü hesabınıza yatacaktır. Ya da arada 10 günlük bayram tatili varsa o günleri saymamanız gerekir. Bayramdan sonra hesabınıza yatar!

Siz de Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Bir yatırım kuruluşu, bekleme süresini kaldırdığını hisse senedi satılır satılmaz paranın çekilebilir olduğunu söylemişti. Tabi bu durum aracı kuruluşun yapmış olduğu bir uygulama. Reklam olmasın diye ismini yazmayacağım. İlgili aracı kuruluş borsadan anında paranızı çekin tarzında bir reklam yapmıştı. Tabi anında çekimin de ayrı bir komisyonu var.

O aracı kuruluş haricinde borsada 2 günden önce para çekimi yapılan bir platform görmedim. Size kısaca kendi aracı kurumunda hisse satışı yaptıktan sonra para hesabıma ne zaman geçiyor anlatayım.

Hafta içi hisse parası ne zaman geçer?

Pazartesi günü işlem saatleri içerisinde her hangi bir zamanda yani ister sabah açışış 10.00:da ister akşam kapanış 18.00’da hisse satışı yaptığımda salı günü parayı çekemiyorum çarşamba günü paramı çekebiliyorum. Salıyı çarşambaya bağlayan gece 00:00’da para çekilebilir bölüme düşüyor fakat sabaha kadar yine çekim yapamıyorum.

Borsada gece emir verilir mi? Öğrenmek için buraya tıklayın. Borsada T+1 ve T+2 nedir?

Hafta sonu hisse parası ne zaman geçer?

Hafta sonu cuma günü herhangi bir zamanda hisse satışı yaptığımda Cumartesi ve Pazar günü işlem günü sayılmadığından paramı en erken salı günü çekebiliyorum. Neredeyse tüm aracı kurumlar bu şekilde para çekim işlemi yaparlar. Bunu anlamak için hesabınızda detay sayfasına giriş yapıp T1 ve T2 bölümlerine bakmanız yeterlidir.

Borsada satılan hissenin parası ne zaman hesaba geçer detayları ile anlatmaya çalıştım. Konu içerisine almadığım bölüm varsa lütfen belirtin yazayım. Bol kazançlar hoşça kalın.

Exit mobile version