Başarılı Olmanın Altın Kuralları

Başarılı Olmanın Altın Kuralları

1-Sabah Erken Kalkmak

Sabah erken kalkmak ilk şartınız olmalı.Günün en verimli zamanı sabahın erken saatleridir.İşlerinde başarılı insanların büyük çoğunluğunu sabah 06.00 dan önce uyandıklarını ifade ederler.

2-Duş Almak

Sabah uykunuzu açacak en etkili yöntem. Eğer yataktan kalkmayı başarıp duş alabildiyseniz zinde bir güne merhaba diyebilirsiniz ✨🌄

3-Kahvaltı


Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu düşünüyorum. Daha verimli bir günün olmazsa olmazıdır kahvaltı. Kahvaltıda karbonhidratlı besinler yerine yani ekmek ve hamur işlerinden ziyade daha protein ağırlıklı(peynir, zeytin, yumurta) beslenmek sizin daha verimli olmanızı sağlar.

4-Spor Yapmak

Kahvaltıdan sonra 15-20 dakikalık ya da 10-15 dakikalık kısa bir egzersiz rutini oluşturabilirsiniz. Dinlendirici bir müzik eşliğinde yaptığınız bu egzersizler hem size iyi gelecek hem sizi günün kaygı ve stresinden uzaklaştıracaktır.

Bu 4 aşama sizi güne başlamanızda ki ilk adımlar, fiziksel sorumluluklarınızı gerçekleştirdikten sonra şimdi gelelim nasıl çalışmamız gerektiğine.

5-Hedef Belirleme

Bize bahşedilmiş bir ömür var ve bu ömrü en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Bu hayattan ne istiyorsunuz ne bekliyorsunuz bunu belirlemeniz gerekiyor. Kazanmanız gereken bir sınav varsa ona odaklanmalısınız. Üniversitenizi başarıyla bitirmek istiyorsanız yapmanız gerekenleri belirlemelisiniz. Eğer gerçekten istiyorsanız başaramayacağınız hiç bir şey yoktur.

6-Plan Yapma

Size ayrılmış kocaman bir gününüz var.Eğer çalışan biriyseniz Çalışma saatlerinizden ne kadar kaldığını, okuldaysanız okulda olduğunuz zamanları hiç üşenmeyin elinize kağıt kalemi alın. Öncelikle neyi hedefliyorsunuz ve bunu ne kadar sürede gerçekleştirmeniz gerekiyor yazın.Örneğin bir sınava hazırlanıyorsunuz akşam 17.00 ye kadar dersiniz var.Eve dönüş mesafesinden yemek molalarınızdan size kalan zamanı bilip ona uygun program yapmalısınız. Uyamayacağınız ağır programlar yapmak sizin motivasyonunuzu bozmaktan başka bir işe yaramaz. Bunun için öncelikle kendinizi tanımalısınız.

7-Motivasyon

Öncelikle yaptığınız işi sevmelisiniz. Ders çalışmayı sevmek pek mümkün gözükmüyor gibi gelse de size. Her çözebildiğiniz soruda başarınızı görüp zevk alacaksınız. Ya da hazırlamanız gereken projeyi tamamladığınızda kendinizi yüksek bir dağın tepesinde zafer kazanmış olarak görmek size en büyük ödül olacak. İnsan büyüyen gelişen ve öğrenmeye aç bir varlıktır. Biz tembelliğe alıştığımız için çalışmak zor geliyor, çalışmadıkça köreliyoruz ve psikolojik sıkıntılar yaşıyoruz. Çünkü doğamızda yatmak değil üretmek var. Üreten insan mutlu olur. Üreten insan varlığını ispat eder ve yaşama amacına ulaşır.

8-Hobi Edinin

Yapmayı sevdiğiniz şeyler için zaman ayırın.
-Film izlemeyi seviyorsanız haftada bir film izleyebilirsiniz.
-Enstrüman çalmayı öğrenebilirsiniz. Bunun için illa bir kursa gitmenize de gerek olmadığını düşünüyorum. Artık video kanallarında her şey mevcut oradan öğrenebilirsiniz.
-Resim yapabilirsiniz. Yağlı boya çalışma teknikleri hem kolay öğrenilebilir hemde eviniz de tablo olarak kullanabilirsiniz.
Hobi edinmek için önce kendinizi tanımalısınız. Neyi sevip sevmediğinizi kendiniz keşfetmelisiniz. Kimsenin içinizdeki cevheri çıkarmasını beklemeyin. Sizin ilacınız sizsiniz.

Haftanızın bir kaç saatinizi hobiye ayırarak beyninizi dinlendirebilirsiniz.

İnandığınızda başaramayacağınız hiçbir şey yoktur. Sadece inanın. İnandığınızda ders masasına oturmanız daha kolay olur. Yapmanız gereken işe odaklanmanızda zorluk yaşamazsınız. Çünkü başaracağınıza kendinizi inandırmışsınızdır.

9-Sosyalleşme

Yalnız çalışma yapacağınız işe odaklanma ve verimli çalışma konusunda en etkili yöntem çünkü ğ dikkatinizi dağıtacak unsur daha az. Fakat fikir alma açısından ufkunuzu açabilir. Yeni şeyler keşfedebilirsiniz.

İnsan sosyal bir varlıktır. Konuşmaya ya da diğer insanlarla aktivite yapmaya ihtiyacı vardır. Arkadaşınızla hafta sonları yürüyüş yapabilirsiniz ya da film izleyebilirsiniz. Sevdiğiniz aktiviteleri arkadaşlarınızla yaparak enerji toplamış olursunuz. Ömür bizim bunu en iyi şekilde değerlendirmek de sadece bizim elimizde.

İnan ve Çalış…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı