Bitcoin Nasıl Oynanır?

Bitcoin Nasıl Oynanır?

Merhaba, hemen hemen her piyasada bulunan biri olarak bitcoin hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Bitcoin nasıl oynanır diye sorular geliyor. Bitcoin nasıl oynanır bir bakalım.

Öncelikle belirtmek isterim ki bitcoin oynanmaz. Oyun olarak gören para kazanmak istemiyor, alış satış işlemini zevkine yapıyor demektir. Bitcoin piyasalarında işlem yapmak isterseniz oyun kelimesinin yerine yatırım kelimesini kullanmalısınız.


Bitcoin nasıl oynanır cümlesinden Bitcoin yatırımı nasıl yapılır cümlesine geçiş yapsak herkes için daha iyi olacağını düşünüyorum. Konumuzu dağıtmadan Bitcoin yatırımı nasıl yapılır anlatmaya çalışayım.

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bitcoin yatırımı yapmak isteyen bir kişi ilk olarak bitcoin alış satış platformlarında yani Bitcoin borsalarında alış satış işlemlerine olanak sağlayan bir firmadan hesap açtırmalıdır. Bitcoin yatırımına aracılık eden işletmelerin güvenli olması çok önemlidir.

Bitcoin dijital bir para birimi olduğu ve çok değerli olduğu için internet korsanları Bitcoin peşine düşmektedir. Bu sebeple sizin Bitcoin alıp satabileceğiniz işletmenin çok güvenli olması gerekmektedir.

Türkiye’de güvenli bitcoin gibi sanal paraların alış ve satışlarına aracılık eden firmalar mevcut. Reklam olmasın diye isim vermiyorum. İnternet üzerinden araştırma yaptığınızda güvenli firmalara ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

Güvenli bir firma bulduktan sonra bitcoin ile oynamaya (oyun yok) bitcoin yatırımı yapmaya başlayabilirsiniz. Genel olarak bitcoin gibi kripto para borsalarının işleyişlerini biliyorum ve sıralamaya göre neler yapacağınızı aktarayım.

Hesap açılışı gerçekleşip hesabınız onaylandıktan sonra, hesabınızı açtığınız şirkete para transferi yapmalısınız. Bitcoin milyonluk basamaklara ayrılabildiği için sanal para borsasının büyüklüğüne göre istediğiniz tutarda bitcoin alabilirsiniz. Biz 1 bitcoin alacak şekilde konumuza devam edelim.

Bir bitcoin fiyatı günümüzde 63 Bin Lira civarında. Bitcoin alış satış işlemlerine aracılık eden firmaya 63 Bin Lira transfer ederseniz ilk Bitcoininizi alabilirsiniz. Transferi yapıp bitcoini aldıktan sonra elinizde bulunan bitcoini başka firmalara, başka ülkelere kısa sürede transfer edebilirsiniz.

Benim 4 yada 5 bitcoin firmasında üyeliğim bulunuyor. Bitcoin ticareti yapmak istediğimde ilk olarak üyeliğim olan diğer firmalarda bitcoin alıcılarının fiyatlarına bakarım. Şunu hatırlatmamda fayda var bitcoin firmaları alış ve satışa belli bir komisyon karşılığında aracılık ederler. Siz bitcoini sizin gibi başka birinden alırsınız yada satarsınız.

Bitcoin ticaretinde arz ve talep unsuru vardır. Örneğin bir yatırımcı bir bitcoini 63.100 Lira’dan almak ister başka bir yatırımcı da 63.200 Lira’dan satmak ister. Alış ve satışlar kripto para borsasında yazılıdır. Her firmanın kendine özel alış ve satış ekranı vardır. A firmasının alış ve satış fiyatları ile B firmasının alış ve satış fiyatları farklılık gösterir.

Konuyu biraz dağıttım farkındayım anlayacağınız şekilde toparlamam gerekirse, her bitcoin alış ve satışına aracılık eden firmanın alıcı ve satıcı ekranı farklıdır. A firmasının alıcı ve satıcıları farklı B firmasının alıcı ve satıcıları farklıdır. Bu konuyu anladıysak şimdi esas konuya gelelim bitcoin nasıl oynanır?

Kendim şu anda bitcoin ticareti yapmıyorum ama yaptığım kısa zaman aralığında nasıl işlem gerçekleştirdiğimi anlatayım. A firmasında ABC kişisi bir bitcoini 63.000 Lira’ya satıyor olarak düşünün. B Firmasında da XYZ kişisi bir bitcoini 63.500 Lira’ya almak istiyor olarak düşünün. Benim ABC kişisinin 63.000 Lira’ya sattığı bitcoini aldığımı düşünün

Benim A firmasında olan bitcoinimi, B firmasına transfer ediyorum. 63.000 Lira maliyetle aldığım bitcoin için örneğin 100 Lira komisyon ödemesi yapıyorum ve transferi gerçekleştiriyorum. Kısa zaman içinde benim bitcoinim B firmasında bana ait olan hesaba geçiş yapıyor.

63.500 Lira’da alıcı olarak bekleyen, XYZ kişisine 63.100 Lira’ya mal ettiğim bitcoini satıyorum. B Firmasına da 100 Lira komisyon ödüyorum ve aradaki 300 Lira cebimde kalıyor.

Bu yöntem bana göre Bitcoin nasıl oynanır sorusunun cevabıdır. Bitcoin yatırımı ile oyunu arasında büyük farklar vardır. Oyun zevk alınan bir şeydir. Yatırım geleceği ilgilendiren bir olaydır. Oyundan çok yatırım odaklı olmalısınız.

Benim yukarıda anlattığım gibi işlemler yaptığım zamanlarda bitcoin fazla bilinmiyordu. Dolayısı ile fazla alıcı ve satıcı yoktu. Yanlış hatırlamıyorsam bir bitcoin fiyatı o zamanlar 2000 Lira civarındaydı. Piyasa o zaman fazla ilgimi çekmedi ve işlem yapmayı bıraktım. Yukarıda anlattığım sistemde cebinize 300 Lira kalıyor gibi görünse de benim işlem yaptığım zamanlarda 10 Lira gibi birşey kalıyordu. Tabi uygun alıcı olursa, cebime 10 Lira gibi düşük bir para kalıyordu uğraşmak istemedim.

Yukarıda anlattığım yöntem kesin para kazandırır diye bir kavram yoktur. Uzun yıllar önce oyun olarak gördüğüm bir olayı anlattım sadece. Para kazanmak uzun soluklu ve zor bir işlemdir. Anlatırken kazanmak çok kolay gibi görünüyor ama günümüz teknolojisi ile aradaki farklardan kazanmanız zor olabilir.

Bitcoin nasıl oynanır konusunu sohbet havasında anlatmaya çalıştım. Amacım kimseye tavsiye vermek değil, yapılan bitcoin işlemini, nasıl oyun olarak gördüğümü anlatmaktı. Her yatırımcı kendi sisteminden ve yatırımından sorumludur.

Benim gördüğüm bitcoin yatırımcıları, satın aldıkları bitcoinleri internet korsanlarından korumak için, sanal bir cüzdan içerisinde, flash bellekte saklıyorlar. Sizde bu işin yatırım tarafındaysanız alacağınız bitcoini, bir sanal cüzdana koyarak, flash belleğe atabilirsiniz. İnternetten uzak olan bitcoin her zaman cebinizde kalır.

Bitcoin nasıl oynanır konusunun sonuna geldik. Bitcoinim nasıl ve nerede alınıp, satıldığını anlatmaya çalıştım. Lütfen yukarıda yazanları yatırım tavsiyesi olarak algılamayın. Tekrar etmem gerekirse şu anda bitcoin alıp satmıyorum. Bol kazançlar hoşçakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu