Borsada Aracı Kurum mu Banka mı?

Aracı Kurum Seçimi

Borsada Aracı Kurum mu Banka mı?

Borsaya giriş yapmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu Borsada aracı kurum mu? Banka mı? sorusuna cevap bulmaya çalışacağım. Borsada daha önce bulunan yatırımcıların da birçoğu bu sorunun cevabını merak ediyordur. Dilerseniz konumuza giriş yaparak borsada aracı kurum mu? banka mı? sorusunun cevabını bulmaya çalışalım.

Not: Bankaların yatırım bölümleri de aracı kurumlar gibi çalışırlar. Hisse senedi gibi birçok yatırım ürününün alış ve satışına aracılık ederler. Yani banka isminden dolayı kurum seçilmez. Hizmet kalitesine göre kurum seçilir.

Borsada yatırım türleri değişkenlik göstermektedir. Uzun vadeli yatırım, Orta vadeli yatırım, Kısa vadeli yatırım, Günlük al sat yapmak, Kaldıraçlı piyasalarda işlem yapmak gibi birçok çeşit yatırım türü bulunur. Banka yada aracı kurum belirlenmeden önce, yatırımcı ilk olarak nasıl yatırım yapacağını belirlemelidir.

Borsada uygulanacak yatırım türü belirlendikten sonra aracı kurum yada bankanın yatırım bölümleri tercih edilmelidir. Örneğin günlük al sat yapan bir yatırımcı için ilk önceliklerden birisi tabiki komisyon oranlarıdır. Alış ve satıştan aracı kurumlar ve bankaların yatırım bölümleri komisyon aldığı için, günlük alış satış yapan bir yatırımcı ilk komisyon oranlarına bakmalıdır.

Günlük alış satış yapan bir yatırımcı, çalıştığı şirketin veri hızı ile de yakından ilgilenmelidir. Canlı fiyatlara göre işlem yapan yatırımcıların alış ve satış işlemlerinin anında gerçekleşmesi, canlı verinin anında ekranlara gelmesi çok önemlidir. Borsada günlük al sat yaparak para kazanan yatırımcı çalışacağı şirketi bunun gibi kriterlere bakarak seçmelidir.

Borsada uzun vadeli yatırım modelini benimseyen bir yatırımcı için, yatıracağı para çok büyük değilse komisyon oranının bir önemi yoktur. Canlı verinin anlık işlenmesinin bir önemi yoktur. Çünkü yatırımcı anlık olarak alış satış yapmadığı için canlı veri görmenin önemi kalmamaktadır.

Konuyu uzatıp kafanızı fazla karıştırmadan. Aracı kurum mu banka mı sorusu içerisinde aranacak kriterleri birkaç madde ile yazayım. Kendi adıma çalıştığım aracı kurumda olması gereken özellikleri yazayım.

Borsada, aracı kurumlar ile ilgili, yatırımcıların, belki de en fazla araştırdığı konu, en düşük komisyon ile çalışan aracı kurum oluyordur. Düşük komisyon oranına sahip aracı kurumlar günlük al sat yapanlar için avantajlı olsa da, aracı kurumun kaliteli ve müşteri odaklı olması da çok önemlidir. Düşük komisyon ile işlem yapıp iyi hizmet alamadıktan sonra yatırımcı çalıştığı kurumda rahat edemez.

Yatırımcıların bazılarının aklında Aracı kurum batarsa hisselerime ne olur? yada yatırımlarıma ne olur gibi sorular oluşabilir. Bankaların yatırım bölümü ile Borsa işlem izni bulunan aracı kurumların batması, İflas etmesi halinde örneğin hisse senetleriniz devlet güvencesindedir.

Aracı kurum yada bankalar hisse senedi saklama, elinde tutma hizmeti vermezler. Yatırım şirketinin batması halinde yatırımlarınız MKK yani Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda  saklanmaktadır.

Yatırımcıların banka mı aracı kurum mu sorusunun cevabını bulması için aracı kurum kalitesini araştırmalıdırlar. Düşük komisyona sahip, kaliteli müşteri hizmetleri olan aracı kurumlar yatırımcılar tarafından tercih edilmelidir. Her aracı kurumun kendine özel uygulamaları vardır.

Örneğin benim çalıştığım aracı kurumun, anlık borsa hizmetini yani 15 dakika gecikme olmadan canlı verileri gördüğüm hizmeti ücretsiz vermesi bir ekstradır. Kaliteli müşteri hizmetleri var. Komisyon oranları da düşük. Aradığım kriterleri sağladığı için aracı kurumumdan memnunum. (Bir bankaya bağlı yatırım firması ile çalışıyorum)

Yatırımcılar borsada aracı kurum mu banka mı daha iyi sorusunun cevabını araştırma yaparak bulmalıdır. Öneri ile değil, kendisi için en uygun olan hangisi ise o kurum ile çalışmalıdır.

Exit mobile version