Borsada FK Nedir? Nasıl Hesaplanır

Borsada F/K Nedir? F/K Nasıl Hesaplanır?

Borsada hisse alınmadan incelenen önemli kriterlerden birisi şirketin F/K oranıdır. F/K Fiyat Kazanç anlamında kullanılmaktadır. Fiyat kazanç oranı hisse alırken yada satarken tek başına karar mekanizması olarak kullanılmaz.

Fiyat kazanç oranı (fk) bir şirketin piyasa değerinin şirketin dönemsel olarak yaptığı net kara bölünmesiyle bulunur. Bu konuyla alakalı birsürü yazı okudum anlayabileceğiniz en güzel şekilde anlatmaya çalışacağım.

Örnekle devam edeyim daha güzel anlayacaksınız.


A şirketinin piyasa değeri 100.000 TL olsun. Dönemsel olara yaptığı kar da 10.000 TL olsun. Şirketin piyasa değerini yaptığı net kara bölerseniz

  • 100.000/10.000=10

10 sonucuna ulaşırsınız. İşte bu rakam şirketin fiyat kazanç (fk) oranıdır. Dönemsel olarak yaptığı net kar ile bu şirket kendini 10 yılda amorti etmektedir. Bu şirketin başa baş noktası 10’dur

F/k oranı hisse seçiminde tek başına bir kriter değildir. Hisse seçerken dikkat edilecek noktalar hakkında daha fazla bilgi almak için Hisse Seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Şirketlerin fk oranları dönemsel olarak farklılık gösterebilir. Bir bilanço döneminde fk 10 iken diğer bilanço döneminde fk 20 olabilir. Fk oranı borçlar, vergiler gibi giderler düşüldükten sonra kalan net kar üzerinden hesaplandığı için şirketin bir dönem vergi veya borç ödemesinden dolayı düşük kar açıklaması fk oranını yükseltir. Diğer dönemde normale döndüğünde yada karı arttığında fk oranı düşer.

Fiyat kazanç oranına göre hisse seçilmez denmesinin sebebi dönemsel bilanço kalemlerinin fk üzerindeki etkisinden dolayıdır. Yukarda söylediğim gibi şirketin yaptığı ödemelerden dolayı fk yüksek gibi görünebilir yada dönemsel olarak bir gayrimenkul satışından, vergi iadesinden vs yollardan giren para fiyat kazanç oranını düşürür.

Fiyat Kazanç F/K Nasıl Yorumlanır?

Fiyat kazanç (fk) oranına göre hisse alınmaz demiştim fakat önemli bir kriter olduğundan da bahsetmiştim. Fiyat kazanç oranına göre hissenin pahalı mı ucuz mu olduğunu anlamak için bazı yollar vardır.

1- Hisse fiyat kazanç (fk) oranının sektörel ortalamasına bakmanız hissenin pahalı mı ucuz mu olduğu hakkında size bilgi verir

2- Hissenin fiyat kazanç (fk) oranının tarihsel ortalamalarına bakmanız yine size hisse fiyatı hakkında bilgi verir.

3- Hissenin fiyat kazanç (fk) oranını borsa ortalamasına göre incelemeniz yine size hisse fiyatının ucuz mu pahalı mı olduğu hakkında bilgi verir.

Örnek 1– A şirketinim bağlı bulunduğu sanayi sektörü şirketlerinin f/k oranı 10 ise A şirketinin f/k oranı 5 ise sektör ortalamasının altında bulunduğunu ve hisse fiyatının yükselebileceği düşünebilirsiniz.

Örnek 2- A şirketinin geçmiş 10 yılda f/k oranının 10 olduğunu düşünün ama mevcut durumda fiyat kazanç oranı 6 ise şirketin ortalama f/k oranının altında fiyatlandığını düşünebilirsiniz.

Örnek 3- Borsa da ki hisselerin ortalama fiyat kazanç oranının 15 olduğunu ve A şirketinin 5 F/k ile işlem gördüğünü anlamanız halinde A şirketinin borsada bulunan hisselerin ortlama fiyat kazanç oranına göre ucuz olduğunu düşünebilirsiniz.

Burada vermiş olduğum örnekler yatırım tavsiyesi değildir. Fiyat kazanç oranını yorumlama yollarını anlamanız içindir. Tekrar etmekte fayda var, fk oranı hisse almada yada satmada tek başına bir bilgi vermez.

Zarar eden şirketin F/K oranı Nasıl Hesaplanır?

Zarar eden şirketin f/k oranı hesaplanmaz çünkü fiyat kazanç oranı şirketin net karının piyasa değerine bulunmasıyla ortaya çıkar. Zarar eden şirkette net kar olmayacağı için f/k oranını hesaplayacak verilere ulaşılamaz.

Fk nedir? Fk nasıl hesaplanır? Fk hesaplama formülü gibi sorulara cevap vermeye çalıştım umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı