Trend

Borsada Pump Nedir?

Borsada Pump ve Dump Nedir?

Borsada Pump ve Dump Nedir?

Merhaba, Borsayı anlamak için bilgilendirme yazılarımıza devam ediyoruz. Bu günkü konumuz Borsada Pump Nedir? ve Borsada Dump Nedir? olacak. Pump kelimesinin Türkçe Karşılığı Pompalama Dump Kelimesinin Türkçe karşılığı ise Boşaltma‘dır. İlk olarak Borsada Pump Nedir nasıl yapılır onu anlatayım.

Borsada Pump Nedir?

Borsada Pump, örneğin bir hisse senedi ile ilgili gerçeği yansıtmayan haberlerin söylentilerin yayılması, pompalanması anlamında kullanılır. Genellikle Kripto para borsalarında rastlanılan bir dolandırıcılık işlemidir. Pump işlemi yapılırken alım ve satımı yapılan ticari mal hakkında piyasaya, ilgili mal ile ilgili olumlu haber pompalanmaya başlanır.


Ticari mallar yada kağıtlar üzerinde çok yükselecekmiş algısı oluşturulur. sosyal medya üzerinden, Toplu konuşma, haberleşme uygulamalarından, Forum sitelerinden yani hemen hemen her platformdan, ilgili mal veya kıymetli kağıt hakkında olumlu haber pompalanır yani pump işlemi yapılır.

Düşük fiyatlardan mal toplamak isteyen bir spekülatör de pump işlemini tam tersi yönde kullanabilir. Yani piyasaya olumsuz haber yayıp, diğer yatırımcıların sattığı örneğin hisse senetlerini daha ucuz fiyatlardan toplayabilir. Pump denilince anlamamız gereken şey, Piyasaya olumlu yada olumsuz haber ve söylentinin pompalanmasıdır.

Borsada Dump Nedir?

Borsada Dump, Pump yöntemi ile yatırımcılara aldırılan hisse senedi gibi varlıkların elden çıkartılması, portföyün boşaltılması anlamına gelir. Yukarıda da söylediğim gibi genellikle Bitcoin Borsalarında sıklıkla kullanılır. Borsada Pump ve Dump işlemleri dünyanın hemen hemen her borsasında rastlanılan manipülasyonlardır.

Bildiğiniz gibi ülkemizde manipülasyon yasaktır. Spekülasyon yasaldır. Manipülasyona bağlı spekülasyon yasaktır. Manipülasyon ve spekülasyon nedir tam öğrenmek isterseniz Buraya tıklayın. Kripto para birimlerinden birinin dump ve pump işlemine şahit oldum. Başımdan geçen Dump ve Pump işlemini örnek olarak anlatayım.

Borsada Dump ve Pump Örnek

Bir kaç yıl önce bir arkadaşım aradı ve piyasaya yeni bir kripto paranın çıkacağını Bitcoin gibi çok değerleneceğini söyledi. Piyasalarda yıllardır kavrulan biri olduğum için hemen Pump işlemi yapıldığını anladım ve bir araştıralım ona göre alırız yada almayız dedim.

Ardından bana söylediği kripto para birimi hakkında Google üzerinden bir araştırma yaptım. Bunlar kimdir, nedir vs. Hangi forum sitesine baksam, o kadar olumlu yorumlar yapılmış ki, reklamlar verilmişti, Whatsapp grupları kurulmuştu. Kısaca mal pazarlanıyordu.

Arkadaşıma bu bildiğin mal pazarlama sakın yaklaşma dedim ve bu kripto parayı pazarlayan arkadaşlarla muhattap olanların dikkatli olmaları konusunda bir yazı yayınladım. Yazdığım yazıda kripto paralar ile ilgili dolandırıcılığa dikkat edilmesi gerektiğine, Bitcoin gibi değerlenecek denilen kripto paralar hakkında birçok dolandırıcılığın olduğunu yazmıştım.

Ardından yazdığım yazı Google tarafından ilk sıraya alınmış. Dolayısı ile bu kripto para nedir diye yazanlar ilk olarak benim yazımı okumaya başladılar. Bir kaç gün sonra e posta aracılığı ile bir mail aldım. Gelen mailde örneğin ABC Şirketinin kripto parası hakkında yazı yazmışsınız, marka ismimizi zedeliyorsunuz vs birşeyler yazmışlar. Benden dava konusu olmaması için 7 gün içinde yazıyı kaldırmamı istediler.

Bende uğraşmamak adına yazıyı kaldırdım. Çünkü henüz bir dolandırıcılık meydana gelmemişti dava açılsa ben haksız olacaktım mecbur kaldım yazıyı kaldırmaya. Ardından takip etmeye başladım. O kadar olumlu haber pompalanıyordu ki, yapılan yorumları, yazılan yazıları okuyan bir kişi kesin ikna olurdu.

Bu şahıslar kripto para borsasına açılmak için bir tarih verdiler ve tarih geri sarmaya başladı. Bu arada kripto para satışları hız kesmeden devam etti. Kripto paranın borsaya açılacağı gün geldi çattı ve adamlar ortadan kayboldular. Birsürü kişinin parasını Bitcoin gibi değerlenecek diyerek aldılar ve gittiler.

Burada, bu şahıslar ilk olarak pump işlemi yaptılar. Yani piyasaya olumlu haber pompaladılar. Pump işlemi sayesinde Dump işlemini de gerçekleştirdiler. Ellerindeki malı boşalttılar. Pump ve Dump işlemi hemen hemen her piyasada yapılmaktadır. Yatırımcılar çok dikkatli olmalıdır.

Borsada Pump ve Dump nedir anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Hoşçakalın bol kazançlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu