Borsada Tahtacı Ne Demek? | 2021

Borsada Tahtacı Ne Demek?

Merhaba borsa terimlerini anlama yazılarına devam ediyorum. Yatırımcıların en çok sorduğu ve merak ettiği konuları ince ayrıntıları ile ele alıyorum. Borsanın ilk günlerinde bütün al-sat işlemleri kara tahtalar üzerinde yapılırdı. Hisse almak isteyenler hangi hisseyi kaçtan alacaklarını, satmak isteyenler de hangi hisseyi kaçtan satmak istediklerini kara tahtalarda yazarlardı. İşte bir hissenin fiyatını oldukça etkileyebilen kişi ya da kurumlara tahtacı adı verilir. Şimdi yazımızın devamında detaylandırıyorum. Bu günkü konumuz borsada tahtacı ne demek? Borsada tahtacı, tahta yapıcı demektir. Daha önce Borsada tahta ne demek konusunda borsada tahtacıyı da ele almıştık. Şimdi biraz daha inceleyerek anlatmaya çalışayım.

Borsada Tahta

Borsada tahta tabiri eskiden dijital ortama geçilmeden önce, teknolojinin bu kadar ilerlemediği dönemlerde, hisse senedi alış ve satış işlemleri tahtaya yazılırdı. Her şirketin ayrı bir tahtası vardı. İlgili şirketin toplam alış ve satış tutarları da tahta üzerinden takip edilirdi. Zamanla teknolojinin gelişmesi ile birlikte hisse senedi gibi dayanak varlıkların alış ve satış işlemleri cep telefonu, bilgisayar gibi dijital teknoloji ürünlerinden saniyeler içerisinde alınıp satılır hale geldi.

Sizlere borsa tahtasının eski zamanlarda nasıl olduğunu anlatan bir resim bırakıyorum aşağıya. Resimde de gözüktüğü üzere her hissenin tahtası farklı ve üzerinde alış satış fiyatları ile miktarları yazmaktadır.

borsa tahtası

Hisse Tahtası Nedir?

Hisse senetleri ne kadar dijital ortamda alınıp satılsa da borsa da tahta tabiri günümüzde kadar geldi. Kısacası alış ve satışların dijital ortamda yazıldığı bölüme hisse tahtası diyoruz. Özellikle eski yatırımcılar hisse tahtası tabirini daha sık kullanırlar.

İsteyene Ücretsiz 100 Bin TL Sanal Para ile Hisse Senedi Alıp Satın

Ücretsiz 100 Bin TL ile borsada risk almadan işlem yapabileceğiniz Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsada Tahtacı Ne Demek?

Yukarıda borsada tahta veya hisse tahtası ne anlama gelir anlattım. Aklınızda az çok tahtacının ne olduğu, kim olduğu oluşmuştur fakat ben yine de biraz detaylandırayım.

Borsada tahtacı alış ve satışları düzenleyen, eski yatırımcılara göre hisseyi istediği fiyata yükseltirip düşüren kişidir. Tahta hisse senedinin alış ve satışının yazıldığı yer demiştim. Hisse senedi fiyatlarının alış ve satış toplam tutarına göre yükselip düştüğü düşünülürse en fazla alış ve satış verip hisse fiyatını yukarı yada aşağı hareket ettiren kişiye tahtacı diyoruz. Halk tabiri ile para babası, pala, eli en güçlü ve hisseyi istediği fiyata getirip düşüren kişidir.

Tekrar edeyim, borsada tahtacı demek, hisse fiyatını istediği gibi hareket ettiren en kuvvetli alıcı yada satıcı demektir. Yatırımcılar her hissenin bir tahta sahibi yada tahta yapıcısı olduğuna inanırlar. Tahta yapıcı kimdir diye soracak olursanız bu sorunun cevabı maalesef meçhuldür. Eskiden alış ve satışların tahtaya yazıldığı dönemde belki kim olduğu bilinirdi ama dijital ortamda robotlar ile yapılan işlemlerden dolayı tahtacı kimdir bilinmemektedir.

Özellikle tahtacının bilinmediği olmadığı düşünülen hisse senetleri Bist30 ve Bist100’dür. Alış ve satış hacmi düşük olan hisselerde halen tahtacının olduğunu biliyoruz. Hatta çoğu forum sitelerinde veya borsa platformlarında spekülatör hisse diye tabir edilen hisselerde birden fazla tahtacı olduğunu varsayabiliriz.

Borsada kazanmak istiyorsanız öncelikle yukarıda bahsettiğim çok sığ hisseleri tercih etmemeniz gerekiyor. Tahtacı genellikle yeni borsaya girmiş olan kişilerin parasını almayı çok sever. Tecrübesiz olduklarından ve tahta sahibini tanımadıklarından ötürü bu kişiler özellikle dikkat etmelidir. Biliyorsunuz önceki makalelerimde çokça bahsettik borsa, hızlı para kazanma yeri değildir. Borsa, Sabır edenlerin sabırsızlardan para kazandığı bir yerdir. Bu yüzdendir ki uzun vadeli yatırımcı olmanız bu tarz spekülatör hareketlerden kaçınmanızı önleyebilir.

Siz de Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsada tahtacı ne demek, borsada tahtacı kimdir, borsada tahta sahibi nedir, borsada tahta yapıcı nedir, kimdir gibi sorular yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. Bilgim yettiği kadar borsada tahtacı ne demek anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur bol kazançlar hoşça kalın.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Exit mobile version