Borsaya Nasıl Başlanır?

Borsaya Nasıl Başlanır?

Merhaba, borsaya nasıl başlanır konusu ile yine birlikteyiz. Ekonomi alanında bilgilendirme yazıları yazmaya devam ediyorum. Amacım insanları para yönetimi konusunda bilinçlendirme ve borsaya yatırım gözüyle bakmasını sağlamaktır. Eğer borsada işlem yapmayı bilmiyorsanız veya yeni başladıysanız, borsaya nasıl başlanır yazısı tam size göre. Hazırsanız başlayalım.

Borsaya Nasıl Başlanır?

Borsaya nasıl başlanır detayları ile tek tek inceleyelim. Borsaya başlamak için ilk olarak paranız olmalı bu para 1 Lira’da olur 1 Milyon Lira’da. Tamamen sizin ekonomik durumunuza bağlı olarak borsaya 1 TL ile başlayabilirsiniz.


Borsaya başlamak hisse senedi almak demek değildir. Borsaya başlamak araştırma yapmaktır. Nasıl ev alırken araştırıyorsanız, arsa, dükkan yada araba alırken araştırıyorsanız hisse alırken de araştırmalısınız.

Ön mesajı verdikten sonra adım adım borsaya nasıl başlanır anlatmaya geçeyim. Yukarıda da söylediğim gibi borsaya başlamak için 1 Lira’nızın olması yeterlidir. Hatta 1 Lira’nın altındaki hisse senetlerini almak için 1 Lira’nın altında paranızın olması bile yeterlidir. Yani borsadaki en düşük fiyatlı hisse senedi ne kadarsa o kadar para ile borsaya başlayabilirsiniz.

Elinizede paranız var ve borsya girmek istiyorsunuz. Döndünüz dolaştınız ve bu yazıya denk geldiniz. Lafı neden uzattın diyenleriniz olacaktır. Amacım zararsız bir şekilde borsaya başlamınız yani giriş yapmanızdır. Zamanında çok hatalar yaptım siz yapmayın diye yazıyorum bu yazıyı.

Borsaya başlamak için paranızı hesabınıza attınız. Paranız hesabınızdayken aracı kurum yada bankaların yatırım bölümlerinden bir hesap açtırmalısınız. Hisse senedi almak için yatırım hesabınızın olması şarttır. Aracı kurum araştırması yapılırken uygun komisyon oranları yani hisse alıp satarken aracı kurumun yada bankanın sizden keseceği komisyon araştırması yapılır.

Komisyon oranlarına ve firmanın müşterilerine olan yakınlığı araştırması yapıldıktan sonra yatırım hesabınızı açarsınız. Açtığınız yatırım hesabınıza paranızı atarsınız. Ardından aracı kurum yada bankanın size vermiş olduğu hesap bilgileri ile hesabınıza giriş yaparsınız.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra örneğin hisse senedi almak için aracı kurumun internet şubesinde, mobil uygulamasında yada telefon şubesinde hisse senedi alış satış bölümleri vardır. Mobik uygulama Üzerinden gidecek olursak mobil şubede hisse senedi al bölümüne giriş yapın ve almak istediğiniz hisse senedini n kodunu girin. Almak istediğiniz fiyatı girin ve al tuşuna basın.

Borsaya başlamak teorik olarak bu kadar basittir. Fakat hisse almak basit olduğu kadar zordur. Araştırılmadan alınan hisselerin büyük bölümü hezeyan ile sonuçlanır. Borsaya yeni başlayanların hızlı zengin olacağım düşüncesi de büyük çoğunlukla zarar ile sonuçlanır.

Yukarıda anlatmak istediğim olay aslında borsaya başlamanın kolay olduğu ama hisse senedi almanın zor olduğu idi. Borsa İstanbul hisse senedi yatırımı için geçen günlerde çok güzel bir video paylaştı. O videoda borsaya yatırım gözüyle bakmanın ve hisse senedi yatırımına orta ve uzun vade bakmak gerektiği vurgulanmıştı.

Aynı vurguyu bende yapmak istiyorum. Eğer borsaya başlamaya karar verdiyseniz lütfen araştırma yaparak hisse senedi alın. Kimsenin lafına kanmayın. Borsaya yatırım gözüyle bakın. Araba, ev ve arsa alırken nasıl araştırıyorsanız, hisse senedi alırken de öyle araştırın. Borsa hızlı zengin olma yeri değildir. Lütfen hırsınıza kapılmayın. Yatırım yapmak amacıyla borsaya başlayın. Uzun vadede başarılı olmuş insanların hayatlarını okuyun. Yıllardır borsadayım Kısa vadede zengin olmuş kimseyi tanımadım. Borsaya uzun vadeli yatırım mantığı ile yatırım yapın.

Hisse senedi alırken nelere dikkat edilir bir fikriniz yoksa buraya tıklayın. Araştırın, öğrenin ve yatırımınızı yapın. Borsada bir ayda şu kadar kazandım diyenlere aldanmayın.

Çok konuştum farkındayım ama borsaya nasıl başlanır diye arama yapan bir kişinin borsada yatırım yapma mantığını biraz kavramasını istedim. Hatam varsa affola. Bol kazançlar hoşçakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu