DD Defter Değeri Nasıl Yorumlanır? Ne İşe Yarar?

DD Defter Değeri Nasıl Yorumlanır? Ne İşe Yarar?

Defter değerinin ne anlama geldiğini ve nasıl hesaplandığını Defter Değeri Hesaplama yazımda anlatmıştım. Şimdi de Defter değeri nasıl yorumlanmalı ve Defter Değeri ne işe yarar ona bakalım.

Defter Değeri Yorumlama

Hisse defter değerine bakıp anlamamız gereken şey şirketin pahalı mı yoksa Ucuz mu olduğudur. Örneğin sektörel Pd/dd oranı 1 olan bir şirketin pd/dd oranı 1 üzerindeyse varlıklarının yüksek değerlendirildiği düşünülebilir yada pd/dd 1 altında olan bir şirletin varlıklarının düşük değerlendirildiği düşünülebilir. Bu oranlar hissede alım yada satım yapmak için tam yeterli değildir. Şirketin varlıkları düşük gösterilmiş yada fiyatı tam belirlenmemiş olabilir bu sebepşe pd/dd oranı her zaman doğru sonuç vermez. Pd/dd yanında öz sermaye karlılığı gibi bilanço kalemleri incelenmelidir. Pd/dd hisse seçimi yaparken incelenecek kriterlerden biridir.

Defter Değeri Ne İşe Yarar?

  • Hisse defter değeri yatırım yapılan sektörün ortalamasını verir.
  • Hisse fiyatının söktör ortalamasının üzerinde mi yada altında mı bilgisini verir.
  • Hisseler ve sektörler arasında kıyaslama yapma imkanı sunar.
  • Yatırımcının parasını yatıracağı şirketin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğu hakkında bilgi verir.

Bu değerlere bakılarak yatırım yapılmaz. Hisse senedi alırken bunu gibi birsürü değeri incelemeniz gerekmektedir. Defter değeri düşük diye hisse alınmaz yada defter değeri yüksek diye hisse satılmaz.

Piyasa Değeri ve Defter Değeri Nedir Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Bilgilendirme amaçlı olup sitemiz sorumlu tutulamaz. Her yatırımcı kendi yatırımından sorumludur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu