Ev mi? Hisse Senedi mi?

Merhaba neredeyse hepimiz, başımızı sokacağımız bir evimiz olsun diye düşünürüz. Ev alma hayaliyle yanıp tutuşan insanlar tanıyorum desem yeridir, fakat ev almak mı mantıklı yoksa hisse senedi yatırımı yapmak mı? Gelin bu soruyu rakamlarla cevaplamaya çalışalım.

Ev Almak

Şu anda ortalama 250.000 TL değerinde bir evde aylık 800 TL kira vererek oturuyorum. Bu evin fiyat kazanç (F/K) oranı 31.25 yani bu ev bu kirayla kendini 31 Yılda amorti ediyor. Bu evi kiraya veren gözüyle bakarsanız yaptığınız yatırımın karşılığını 31 yılda geri alıyorsunuz. Ne kadar da uzun bir zaman değil mi? Ayrıca kiracı derdi vergi derdi gibi birsürü de derdi var. Bu tür bir hesaplama yapmak yatırımlık evler için geçerli değildir. Adı üstünde yatırımlık ev yani kısa sürede kendini amorti edebilecek bir ev. Konuyu dağıtmadan benim ev sahibim benden yıllık 9600 TL kira alıyor. 250.000 Liralık bir yatırım için yıllık 9.600 TL bana çok mantıklı gelmiyor. Peki şimdi hisse senedinin kazancını inceleyelim.

Hisse Almak


Bunun hesabını yapmak çok kolay yıllık ortalama %10 Temettü verimine sahip bir hisse senedi aldığınızı düşünün. 250.000 TL ile yıllık 25.000 TL temettü geliri elde edersiniz. Fiyatı kazanç oranı (F/K) 10 olur. Yani yaptığınız yatırım sizi 10 yılda amorti eder. Aylık geliriniz 2083 TL olur. Hisse almaktan kastım temettü yatırımcılığı yapmaktıer.

Şimdi siz ev değerlenir kira hep aynı olmaz diyebilirsiniz fakat hisse senedi değerlenmesini hiç hesaba katmadan sadece düz temettü hesaplaması yaptım. Evin değerleneceği gibi hisse senedi de değerlenebilir. Peki ya hisse fiyatı düşerse derseniz, sizin evin önüne yeni bir bina yapılır önü kapanırsa evin değeri de düşebilir diye tahminde bulunabilirim.

Hayatta herşey risktir. Tüm zamanların en çok kazandıran alanı borsadır. Ev almak sizin paranızı daha geç amorti etmenize sebep olabilir.

Para biriktirmeyen biriyseniz, uzun vade hisse senedi tutmayı bilmiyorsanız, ev almak her zaman daha mantıklıdır. Çünkü evi her dakika alıp satamazsınız ama borsada her dakika alım satım yapabilirsiniz. Kendiniz tutamıyorsanız ev almak mantıklıdır. İradenize güveniyorsanız hisse almak mantıklıdır.

Unutmadan parayı korumak parayı kazanmaktan daha zordur. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı