Kredi Kartı Limit Arttırma Neye Göre Yapılıyor?

Kredi Kartı Limit Yükseltme

Kredi Kartı Limit Arttırma Neye Göre Yapılıyor

Günümüzde birçok alanda kullanılan kredi kartlarının limitleri bazı zamanlarda yetersiz kalıyor. Limiti yetersiz kalan kredi kartlarının limitlerini yükseltmek için ne yapmak gerekiyor. Kredi kartı limiy arttırma neye göre yapılıyor? Sorularının cevaplarını bu yazımızda bulacağız.

Kredi kartı limit arttırma neye göre yapılıyor sorusunun cevabını maddeler halinde sıralamaya çalışayım. Kredi kartı limiti nasıl artar sorusu ile başlayalım.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Artar


Kredi kartı limitinin belirlenmesi bankalar tarafından yapılıyor. Elinizde kullanılabilir limiti belli olan bir kredi kartı varsa ve bu limit size yetersiz geliyorsa ilk olarak kredi kartını aldığınız işletme ile iletişime geçmelisiniz.

Kredi kartınınızın limitini arttırmak istediğinizi söylemelisiniz. Size ne kadar limit istiyorsunuz diye sorulursa istediğiniz limiti söylerseniz. İstediğiniz tutara kart limiti yükselmiyorsa bunun nedeni Olumsuz kredi sicil puanınız olabilir.

Çünkü bankalar müşterilerinin risk durumlarına göre kredi kartı limiti belirlerler. Eğer ekonomik sicilinizde bozukluk varsa kredi kartı limitiniz artmayabilir.

Kredi kartı limiti belirlemede ikinci etken maaşınızdır. 2017 yılında yapılan düzenleme ile kredi kartı limiti kartı aldığınız ilk yıl maaş bodronuzun 2 katından fazla olamaz. İlk yıl bittiğinde maai bodronuzun 4 katına kadar kredi kartı limitinizi arttırabilirsiniz.

Bankalar yasal düzenlemelerin yanında müşterisinin siciline göre kredi kartı limiti belirlemektedir. Ayrıca evinizin gelirine göre de kredi kartı limiti belirlenebilir.

Örneğin çalışmayan, sigortası olmayan bir ev kadını bir bankaya kredi kartı başvurusu yaptığında banka, ev hanımına kredi kartı verebilir. Vereceği kredi kartında yine eşinin maddi gücüne göre hareket eder.

Kredi sicil puanınızın yüksek olması, geçmiş ödemelerinizde gecikme olmaması, borç durumunuzun fazla olmaması gibi etkenler kredi kartı limit belirlemede önemlidir. Kredi kartı limit arttırma neye göre yapılıyor sorusunun cevapları yukarıda saydığım unsurlardan oluşmaktadır.

Maaşınıza göre kredi kartı limitiniz düşükse, ödemelerinizi düzenli olarak ödüyor fakat kredi kartı limitiniz yükselmiyorsa borçluluk durumunuzu kontrol etmelisiniz. Bankalar düzenli ödeme yapsanız bile borçlarınızdan dolayı kart limitinizi yükseltmeyebilir.

Bu durumu şöyle düşünmek lazım. Aşırı borçlu olan, borçlarını düzenli ödeyen ama ay sonunu zor getiren birine siz borç verir misiniz? (dostluk unsuru farklı) bankalar da bizim arkadaşımız olmadığı için aşırı borçlu olduğumuz durumda limitleri yükseltmez.

Kredi kartı limiti arttırma neye göre yapılıyor sorununun iki cevabı vardır aslında. İlk cevap ödeme yükümlülüğünüz, ikinci cevap kredi sicil puanınız. Kredi kartı limit arttırmak isteyen bir kişi aylık ödeme miktarını düşürmelidir.

Yani bankaya benim maaşım 5000 Lira aylık 100 lira ödeme yapıyorum, ödeme konusunda sıkıntım yok mesajını vermelidir. Geçmiş ödemelerim düzenli borcum sadık biriyim demelidir. Bu şartları sağladığınızda bankalar kredi kartı limitinizi arttırmak için daha ılımlı olurlar.

Sonuç

Kredi kartı limit arttırma neye göre yapılıyor sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Kredi kartı limitinizi arttırmak isterseniz sicil notunuzun düşük olmamasına ve borç yükümlülüğünüzün yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz. Herşeyiniz tam ama yine de limit artmıyor diyorsanız, limit artışı olmamasının sebebi maaşınız olabilir.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu