MSCI Nedir? MSCI Turkey Endeksi Nedir?

MSCI

Ekonomi ile ilgilenenlerin sıkça duyduğu Mscı nedir? ne demektir? Mscı Turkey nedir? konusunu ince noktalarına kadar araştırıp sizler için derledim. MSCI konusu içerisinde alttaki başlıkları inceleyeceğiz. Faydalı bir yazı olacağını düşünüyorum. Hazırsanız başlayalım.

 1. Mscı Endeksi Nedir?
 2. MSCI Nasıl Çalışır?
 3. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Nedir?
 4. MSCI Sınır Piyasaları Endeksi Nedir?
 5. MSCI EAFE Endeksi Nedir?
 6. MSCI Dünya Endeksi Nedir?
 7. MSCI Tarihçesi
 8. MSCI Turkey Nedir?
 9. MSCI Turkey Endeksi Hisseleri

Mscı Endeksi Nedir?

MSCI Endeksi, belirli bir alandaki borsa performansının bir ölçümüdür . MSCI, Morgan Stanley  Capital International’ın kısaltmasıdır. Morgan Stanley 1986 yılında MSCI Endekslerini satın almıştır. 2004 yılında Barra şirketi MSCI Endekslerini Morgan Stanley ile anlaşarak satın almıştır ardından 2007 yılında halka arz olmuştur. MSCI Barra 160.000 endeksi izliyor ve yönetiyor. MSCI Barra Dow Jones Ortalamaları veya S&P 500 gibi endekslerin, endekse dahil olan hisse senetlerinin performansını izler.

MSCI Nasıl Çalışır?


MSCI, yatırımcılar tarafından kolayca alınıp satılabilen ve yüksek likiditeye sahip hisse senetlerini seçer. Her Endeks, tüm hisse senetlerinin piyasa değerinin toplam değerini toplar. Bunun için  hisse senedi fiyatları ile hisse senedi sayısı çarpılır. Piyasa değeri hem ABD doları hem de yerel para birimi cinsinden hesaplanır. Bu, size döviz kurlarının etkisi olmadan endeksin nasıl bir şey olduğu hakkında fikir verir.

Her dizin Pazartesi’den Cuma’ya günlük olarak güncellenir. Ayrıca, her bir endeks üç ayda bir gözden geçirilir ve yılda iki kez yeniden dengelenir. Bu zaman aralıklarında, endeksin ölçtüğü temel sermaye piyasasının değerini doğru bir şekilde yansıttığından emin olmak için hisse senedi eklenir veya çıkartılır. Bu nedenle, MSCI endeksleri piyasayı değiştirme gücüne sahiptir. Bir endeks yeniden dengelendiğinde, onu izleyen tüm ETF’ler (Borsa Yatırım Fonları) ve yatırım fonları aynı hisse senetlerini almalı ve satmalıdır.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Nedir?

Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi 26 Ülke borsalarının performansını izler. MSCI Gelişen piyasalar endeksi içerisndeki ülkler;

Arjantin, Brezilya, Şili, Çin, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, Endonezya, Kore, Malezya, Meksika , Pakistan, Peru Filipinler, Polonya, Katar, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Tayvan, Tayland, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri. MSCI Kuveyt Endeksi, Haziran 2020’den itibaren MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’ne dahil edilecek.

Haziran 2017’de MSCI Inc., Çin A hisselerini eklediğini açıkladı . Bu hisse senetleri Şangay ve Shenzhen’de işlem görüyor ve yuan cinsindendir. 1 Haziran 2018’de, yerel olarak listelenen 200 Çinli şirketi seçti . Sonuç olarak, MSCI endeksini takip eden borsada işlem gören tüm fonlar bu hisseleri eklemek zorunda kalacaktır. Suudi Arabistan, Körfez İşbirliği Konseyi  Ülke Endeksine de dahil edilmiştir

Endeks , bu ülkelerin borsalarında kote olan tüm şirketlerin piyasa değerlerini derlemektedir . Endeks, gelişmekte olan piyasaların hisse senedi performansının iyi bir ölçümü olarak kabul edilmektedir. Dünyadaki toplam piyasa değerinin% 13’ünü temsil ediyor. Gelişmekte olan tüm piyasa fonlarına 1.7 trilyon dolar yatırım yapıldığı tahmin ediliyor.

MSCI Sınır Piyasaları Endeksi Nedir?

Frontier Piyasalar Endeksi, Sınır Piyasalar (Frontier Markets – SP) olarak nitelendirilen ülkeler genel olarak yüksek büyüme potansiyeline sahip olup yeterince gelişmemiş sermaye ve finans piyasalarına sahip ülkeler olarak
tanımlanmaktadır. MSCI Sınır Piyasalar Endeksi daha dengesiz gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi piyasalarını izler. Endekste 21 ülke bulunur. Bu Ülkeler; Bahreyn, Bangladeş, Hırvatistan, Estonya, Ürdün, Kazakistan, Kenya, Kuveyt, Lübnan, Litvanya, Mauritius, Fas, Nijerya, Umman, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Sri Lanka, Tunus ve Vietnam’dır.

Ayrıca MSCI Sınır Piyasaları Endeksine Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği de dahildir. Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği; Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gine-Bissau, Mali, Nijer, Senegal ve Togo ülkelerinin toplamıdır. Şu anda, MSCI WAEMU Endeksleri arasında Senegal, Fildişi Sahili ve Burkina Faso’da bulunan menkul kıymetler bulunmaktadır.

11 sınır ülkesi Frontier Market Endeksine dahil edilmiyor. Bu ülkeler; Bosna Hersek, Botsvana, Bulgaristan, İzlanda, Jamaika, Malta, Filistin, Panama, Trinidad ve Tobago, Ukrayna ve Zimbabve.

Sınır piyasalarında büyümeye açık olduğu için çok karlı olabilirler. Ana riskleri, çok ince işlem görmeleridir. Ekonomi bozulursa satışları zorlaşabilir. Yatırım yapılmadan önce bu ülkelerin, siyasi sistemlerini ve ekonomik zorluklarını anlamalısınız. Bu ülkeler ticaret, para birimi ve merkez bankası politika değişikliklerindeki küresel değişimlere karşı savunmasızdır.

MSCI EAFE Endeksi Nedir?

EAFE Avrupa, Avustralasya ve Uzak Doğu anlamına gelir. Her bir ülkede piyasa değerinin %85’ini kapsamaktadır. MSCI EAFE Endeksi aşağıdaki 21 gelişmiş ülkenin endeksinden oluşmaktadır: Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya , Hong Kong, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya , Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere.

MSCI Dünya Endeksi Nedir?

MSCI Dünya Endeksi, küresel bir varlığa sahip 4.500 büyük ve orta boy şirketin piyasa performansını ölçer. Dünya borsalarının nasıl bir performans sergilediğini genellikle finansal medyadan alır. Gelişen pazar  ülkelerinden hisse senetlerini içermediğinden  gelişmiş bir dünya endeksi olarak görülmelidir .

MSCI Dünya endeksi içerisinde bulunan 23 gelişmiş ülke vardır. Bu ülkeler; Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hong Kong, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre , İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.

MSCI AC Dünya endeksi Dünya ve Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’nde tüm ülkeleri kapsamaktadır. “AC“, “Tüm Ülke” anlamına gelir.

MSCI Tarihçesi

1968’de Morgan Stanley Uluslararası Başkent Endeksleri’ni yayınladı . Bu endeksler ABD dışındaki piyasalar için ilk endekslerdi. MSCI Gelişmiş Pazar Endeksleri bir yıl sonra yayınlandı. 20 yıl sonra 1987’de Yükselen Piyasalar Endeksi yayınlandı. 1996 yılında MSCI, gelişmekte olan piyasalar ve gelişmekte olan piyasalar için Tüm Ülke Endekslerini yayınladı. 2 Temmuz 1998’de MSCI Inc. kuruldu. 2004 Yılında Morgan Stanley kullanım haklarını Barra’ya devretti. 2007 yılında MSCI Barra Halka arz edildi.

MSCI Turkey Nedir?

MSCI Endekslerinin tanımını yaotıktan sonra sıra MSCI Turkey Nedir sorusunu yanıtlamaya geldi. MSCI Tanımını yaptığımız gibi likiditesi yüksek kolay alınıp satılan hisse senetlerinin performansının ölçüldüğü endekslerdir. MSCI Türkiye Endeksi BİST 100’de işlem gören 10 hisseden oluşmaktadır. MSCI Türkiye Endeksi, Türkiye pazarının büyük ve orta büyüklükteki segmentlerinin performansını ölçmek için tasarlanmıştır.

MSCI Turkey Endeksi Hisseleri 2020

 1. BIM BIRLESIK MAGAZALAR
 2. TURKIYE GARANTI BANKASI
 3. AKBANK
 4. TURKCELL ILETISIM HIZMET
 5. EREGLI DEMIR CELIK
 6. KOC HOLDING
 7. TUPRAS TURKIYE PETROL
 8. ASELSAN ELEKTRONIK
 9. TURKIYE IS BANKASI C
 10. SABANCI HOLDİNG

MSCI Türkiye endeksi hisselerini güncel olarak görmek için MSCI sitesini ziyaret etmelisiniz. Bu BAĞLANTIYA  tıklayarak MSCI Türkiye güncel hisselerini görebilirsiniz.

Sonuç

Mscı konusu içerisinde, Mscı ne demek, Mscı ne işe yarar, Mscı endeksleri nedir, Mscı turkey nedir, Mscı piyasaları, Mscı gelişen piyasalar endeksi, mscı sınır piyasalar endeksi, Mscı dünya endeksi, Mscı AEFE endeksi, Mscı tarihçesi Mscı Turkey hisseleri hagileri konularını işledik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu