Para Krizde Kazanılır

Para Krizde Kazanılır

Kriz zamanlarında hisse senedi toplamak zordur. Dibin neresi olacağı kolay kolay bilinmez o yüzden yatırımcı sürekli karamsardır. Kriz sona erip piyasalara bahar geldiğinde küçük yatırımcılar genellikle hisseleri almak için geç kalırlar. Para krizde nasıl kazanılır küçük bir hikaye ile anlatayım.

Bu yazımı diğer sitemde de yazmıştım dünya çapında endeksler satış yerken tekrar yazmak istedim.


Borsaya yeni başlamışım, alıyorum, satıyorum biraz kar edip çokça zarar ediyorum kanım hızlı akıyor bir an önce zengin olmak istiyorum. Aldığım hisseleri ara ara söylediğim aynı iş yerinde çalıştığım borsayı adı gibi bilen bir abim de sürekli olarak gelip, para krizde kazanılır diye kulağıma fısıldıyor. Bir gün dayanamadım tüm cahilliğim ile sordum para krizde nasıl kazanılsın krizde borsa satış yer zarar edersin nasıl olacak bu iş dedim. Gel hemen anlatayım dedi ve başladı anlatmaya.

Şimdi düşünmeye başla kriz olduğunda döviz fiyatı yükselir, altın fiyatı yükselir, borsa düşer. Firmalar ürünlerinin bir çoğunu yurt dışından aldığı için ister istemez maliyetlerinde artış olur ve sattıkları ürünlerin fiyatlarını arttırmak zorunda kalırlar. Buna bağlı olarak endeksin satış yemesinden dolayı firmaların hisse fiyatları çakılmaya başlar. Önceden 10 TL olan bir hisse krizden dolayı artık 5 Lira’ya düşmüşer. Firmanın maliyet artışından dolayı önceden 1 Lira’ya satılan mal artık 2 Lira olmuştur. Bu böyle devam ederken belli bir zaman sonra kriz etkisini yitirmeye başlar. Bu durumda A firmasının hissesi 5 TL’dir fakat yıl sonu açıklayacağı bilançoda 2 katına çıkmıştır. Önceden 1000 TL kar eden bir şirketin hisse fiyatı 10 TL idi şimdi şirket 2000 Lira kar etti hisse fiyatı 5 TL’ye düştü. Yani ortada bir dengesizlik oluşur. Kriz etkisini yitirmeye başladığında hisse fiyatı yapılan kar ile doğru orantılı olarak 20 Lira yolculuğuna başlar. Her hisse böyle olur mu tabikide olmaz krizde satışlarda daralma olur. Bu sepeple insanların mecbur alması gereken ürünler üreten firmalara yatırım yaparsın ve krizde paranı kazanırsın.

Peki endeksin nereden döneceğini, krizin ne zaman biteceğini nasıl bileceğim dediğimde ise azar azar alacaksın sürekli maliyet düşüreceksin, sazan gibi zıplamayacaksın demişti. Uzun vade yatırımcılığa bu hikayeden çok daha sonra başladım fakat aklıma ilk tohumu bu abim atmıştı. Endeks ne zaman düşse maliyet düşüreceğim için sevimirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu